Kocaeli’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yatırım teşekkürü

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Kuzey Metro Sınırının yatırım programına alınması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını sunduğunu söz etti.

Bölgenin toplu taşıma sistemi açısından bu türlü bir metro sınırının yapılmasının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım mastır programında bir mecburilik olarak görüldüğüne dikkat çeken Lider Büyükakın, ‘’Uzunca bir vakittir bunun nasıl yapılacağıyla ilgili çalışmaları yürütüyorduk. En son mevzuyu Ulaştırma Bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Yaklaşık üç ay evvel hususla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınlandı ve yatırım programına alınmasıyla ilgili süreç tamamlandı’’ bilgisini verdi.

KÖRFEZ’DEN KARTEPE’YE UZANACAK

Körfez ilçeden başlayıp Derince, İzmit ve Kartepe’yi kat eden toplam 35 km’lik Kuzey Metro Sınırının yatırım programına alınan birinci etabının 26 km uzunlukta olduğunu aktaran Lider Büyükakın, ‘’Önümüzdeki süreçte de ihale hazırlıkları tamamlanacak ve başlayacak. Körfez’de üç adet istasyon noktası var, biri de ticaret odamızın çabucak yakınında olacak. İzmit tarafına yanlışsız iki durak daha var. İkinci etapta ise Atalar Mahallesi tarafına gerçek üç istasyon daha var. Öncelikli olarak Körfez ilçe tarafından başlanacak, bölgenin de toplu taşıma sorununu çözme manasında devasa bir katkısı olacak’’ sözünü kullandı.

Metronun 95 milyar TL’lik yatırım hacminin Büyükşehir Belediyesi bütçesinin neredeyse 2,5 katı büyüklüğünde olduğuna da dikkat çeken Lider Büyükakın, ‘’Böyle bir kaynağın merkezi hükümetin bütçesinden ayrılmış olması ve bunun yapılacak olmasının kentimizin kaynaklarının yerelde kullanılması açısından önemli bir katkısı var. Cumhurbaşkanımız, Gebze-Darıca OSB ortasındaki metro sınırında da yatırımın Ulaştırma Bakanlığı’na evresi konusunda talebimizi olumlu karşılamıştı. Artık de kentimiz için çok kıymetli bir metro projesini yatırım programına dahil etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a kentim ismine şükranlarımı sunuyorum’’ açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir