Kiralık ev için ‘kefil’ şartında nelere dikkat etmek gerek?

Kira uyuşmazlıkları sebebiyle mesken sahipleri ile kiracılar ortasında “güvensizlik” problemleri baş göstermeye başladı. Konut sahipleri, kiracılardan “kefil” göstermesini isterken, kefaletin çeşidi ve mühleti üzere birtakım hususlarda çeşitli riskler ortaya çıkabiliyor.

NTV’ye açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri Avukat Ali Güvenç Kiraz, ev sahiplerinin kefil istemesinde rastgele bir tüzel mahzur olmadığını lisana getirdi. İki çeşit kefil çeşidi olduğunu belirten Kiraz, bunların birbirinden farklı olduğunun da altını çizdi.

Kiraz, şöyle devam etti:

“Müteselsil kefalet sıkıntı ve ağır. Siz bir arkadaşınıza ve tanıdığınıza mütesessil kefil oluyorsanız direkt borçlu pozisyondasınız. Olağan kefaletten farkı, kira ödenmediğinde kiracının yanı sıra kefile de icra takibi yapılabilir.”

Süre ile ilgili uyuşmazlıkların önüne geçmek için tarafların imzaladıkları dokümanlara dikkat etmesi gerek. Kontratlar 1 yıl için yapılır. Uzama periyodunda kefil sorumlu değildir, lakin kefil olacak kişi kira kontratının altına el yazısı ile ‘kira kontratı uzayan periyotları de kapsar’ biçiminde kefil olacağım derse artık bu kefillik kira mukavelesindeki uzama periyotlarını de kapsar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir