İsveç ekonomisi büyük bir krizin eşiğinde: Aşevlerindeki yemek kuyrukları her geçen gün uzuyor

Rusya Devlet Lideri Putin’in geçtiğimiz yılın şubat ayında verdiği buyruk ile başlayan savaş can almaya devam ediyor. On binlerce hayata mal olan Rusya-Ukrayna savaşı, sadece iki ülkeyi ve yakın komşularını değil dünyanın genelini etkileyerek ekonomik kayıplara yol açtı.

Savaşın başlamasının akabinde başlayan tahıl krizi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmelerin akabinde çözülmüştü. Erdoğan’ın teşebbüsleriyle birlikte büyük bir besin krizinin önüne geçilmiş oldu.

Savaşın olumsuz tesiri bununla sonlu kalmadı. Savaşın devam etmesi, petrol fiyatlarının artmasıyla meydana gelen güç krizi, besin güvensizliği, ekonomik kriz ve iklim değişikliği üzere riskleri de barındırıyor.

Marketlerde eserlerin fiyatları yüzde 50 arttı

İsveç iktisadı, Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz tesirleri nedeniyle büyük bir krize girdi. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan İsveç vatandaşları, toplumun yoksullaştığını tabir ederek insanların yardıma muhtaçlığı olduğunu söyledi. AFP’ye konuşan Marianne Orberg, marketlerde eserlerin fiyatlarının yüzde 50 arttığını ve insanların yeme alışkanlıklarının değiştiğini anlattı.

“Toplum artık çok yoksullaştı insanların yardıma gereksinimi var”

Kavian Ferdovsi ise şöyle konuştu:

“Bu kar maksadı gütmeyen kuruluşu yönettiğim 13 yılda evsiz hayatlar da vardı. Hiçbir vakit bu kadar çok insanımız olmadı. Artık çok daha fazla insan buraya yiyeceklerini almaya geliyor. Ülke olarak çok güçlü bir yerde yaşıyorum lakin toplum artık çok yoksullaştı ve insanların yardıma muhtaçlığı var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir