İsrail’i eleştirdiği için Temsilciler Meclisi’ndeki görevinden oldu

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, 211 “hayır” oyuna rağmen 218 “evet” oyuyla Minnesota Temsilcisi Somali asıllı Ilhan Omar‘ın Dış Münasebetler Komitesi’nden çıkarılmasına karar verildi.

Cumhuriyetçiler, İsrail’in kimi siyasetlerini eleştiren Omar’ın “anti-Semitik yorumlar yaptığı” gerekçesiyle Dış Bağlantılar Komitesi’nden çıkarılması istikametinde oy kullandı.

‘Konuşmaktan vazgeçmeyeceğim’

Omar, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Cumhuriyetçilerin dünyanın belirli bölgelerinden deri rengi farklı olanlara ve Müslümanlara “olağan şüpheli” biçiminde yaklaştığını belirterek, ülkenin birinci siyahi Lideri Barack Obama‘nın da “gizli Müslüman” olarak suçlanmasını örnek verdi.

“Hedef olmama şaşıran var mı? Bir formda Amerikan dış siyaseti hakkında konuşmaya layık görülmememe şaşıran var mı?” diyen Omar, Kongre’ye susmak için gelmediğini, komitede olmasa dahi dünyanın dört bir yanında adaleti arayanlar için konuşmaya devam edeceğini vurguladı.

Milletvekilleri, Omar’ı savundu

Meclis’te yapılan oylama öncesi Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilleri de Omar’ın Dış İlgiler Komitesi’ndeki vazifesiyle ilgili görüşlerini lisana getirdi.

Cumhuriyetçi milletvekilleri, Omar’ın “anti-Semitik” ve dahası “anti-Amerikan” görüşleri olduğunu öne sürerken, kendisi de bir Yahudi olan Demokrat Milletvekili Dean Philips, bu savlara karşı çıkarak Omar’ı savundu. Philips, kendisiyle birçok hususta farklı görüşlere sahip olsalar da Omar’ın ilgili komiteden çıkarılmasının ikiyüzlülük olacağını söyledi.

Cumhuriyetçilerin görüşlerine atıfta bulunan Philips, Omar’ın “11 Eylül’de Pentagon’a sahiden bir uçak çarpıp çarpmadığı, Yahudi Rothshild ailesi tarafından finanse edilen uzay lazerlerinin Kaliforniya’daki orman yangınlarının nedeni olduğu” üzere komplo teorilerini yaymadığına ve “bir Cumhuriyetçi milletvekilinin yaptığı üzere Kongre üyelerinin başını kesip öldürüldüğünü gösteren bir görüntü yayınlamadığına” dikkati çekti.

Philips, “Amerika’daki anti-Semitizmi yenme konusunda nitekim samimiyseniz, bize sormaya ne dersiniz?” tabirini kullandı.

Demokratlar, Cumhuriyetçileri ikiyüzlü olmakla suçluyor

Bir başka Yahudi milletvekili Jan Schakowsky de “Bir Yahudi olarak beni savunmanıza gereksinimim yok” diyerek, Müslüman bir Amerikalı bayan olan Omar’ın Dış Alakalar Komitesi’ndeki “dünyanın üçüncü en büyük dini İslamiyet”e mensup tek üyesi olduğuna dikkat çekti.

Siyahi Demokrat Milletvekili Gregory Meeks ise Omar’ın yerinde diğer biri olsaydı bu biçimde “anti-Semitizm” ile suçlanamayacağı görüşünü savundu.

Meeks, bu kapsamda mevcut Meclis Lideri Kevin McCarthy‘nin 2019’da toplumsal medyasından paylaştığı, “Soros, Steyer ve Bloomberg’in bu seçimi satın almasına müsaade veremeyiz. Dışarı çıkın ve 6 Kasım’da Cumhuriyetçilere oy verin” sözünü örnek gösterdi.

Temsilciler Meclisi’nin Müslüman üyelerinden Rashida Tlaib de gözyaşlarına hakim olamadığı konuşmasında, Cumhuriyetçilerin Müslüman bir bayana karşı nefreti artırmak için elinden geleni yaptığını savundu. Tlaib, “İfade özgürlüğü savaşçıları bugün nerede? Buradaki ikiyüzlülük hayli açık” diye konuştu.

Omar’a yöneltilen suçlamalar

İsrail’in Filistin’e yönelik birçok siyasetini eleştiren Omar’ın, 2021’de İsrail yanlısı Amerikan-İsrail Halkla İlgiler Komitesinin (AIPAC) İsrail’i desteklemeleri için ABD’li siyasilere para ödediğini tabir etmesi tartışmalara neden olmuştu.

Eski Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi dahil birtakım Demokratların da yorumların “anti-Semitik” olduğunu tabir etmesi üzerine Omar, “niyetinin Amerikalı Musevileri gücendirmek olmadığını” belirterek özür dilemişti.

Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, 25 Ocak’ta Demokrat Kongre üyeleri Adam Schiff ve Eric Swalwell’in Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’ndeki vazifelerine son vermişti. McCarthy ve Cumhuriyetçi milletvekilleri, bir müddettir Omar’ın da Dış Münasebetler Komitesi’ndeki vazifesinden alınması gerektiğini savunuyordu.

Omar, kendisine yönelik suçlamaları reddederek, McCarthy ve destekçilerinin siyasi nedenlerle hareket ettiği görüşünü savunuyor.

Temsilciler Meclisi’nde Demokratların önderi Hakeem Jeffries de Cumhuriyetçi üyelerin birtakım “aşırıcı” üyelerinin anti-Semitik sözler kullandıklarına dikkati çekerek, Omar’ın vazifeden alınması kararını “riyakarlık” olarak nitelemişti.

Demokratlar da 2021’de, eski ABD Lideri Donald Trump‘a güçlü dayanağıyla bilinen Cumhuriyetçi vekil Marjorie Taylor Greene‘yi, “ırkçı söylemleri” ve “komplo teorilerini yaydığı” münasebetleriyle Temsilciler Meclisi’ndeki komite misyonlarından almıştı.

Demokratlar, Cumhuriyetçilerin “intikam”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir