İddia: Erdoğan, AYM’nin HDP kararı sonrası bazı üyeleri aradı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) HDP’nin hazine yardımı hesabına tedbiren bloke konulması tarafındaki kararı kaldırmasının akabinde kimi AYM üyelerini telefonla aradığı sav edildi. Önlem kaldırılsın istikametinde oy kullanan üyelere, “Siz nasıl önlemin kaldırılması tarafında oy verirsiniz?” diyerek ‘hesap’ sordu.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine nazaran; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde açılan davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine, partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına 5 Ocak’ta tebdiren bloke konulmasına karar verilmişti. Partinin bu kararın kaldırılması talebi, AYM Genel Konseyi tarafından ele alınmış ve partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması kararı kaldırılmıştı. Bu karar 7’ye karşı 8 üyenin oy çokluğuyla alınmıştı.

Bu kararın akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan hesaplardaki blokenin kaldırılması tarafında oy veren kimi AYM üyelerini telefonla aradı. Erdoğan, “Size çok güveniyordum. Hesaplardaki blokenin kaldırılması tarafında nasıl oy kullanırsınız?” diye sordu.

Erdoğan’ın aradığı bir AYM üyesi, “Kendisine yalnızca verdiğim kararı tüzel tarafıyla değerlendirdim. Hiçbir yasal düzenleme bulunmuyor önleme ait. Ne Anayasa’da ne de maddede. Kendisine bunu söyledim. Bunun dışında konuşma özel yani sonuç prestiji ile” dedi.

‘TERÖR ÖRGÜTÜNE FİİLİ BİR TRANSFER KELAM KONUSU DEĞİL’

“Cumhurbaşkanı bu kararın tüzel olmadığı istikametinde konuştu” diyen AYM üyesi, “Bizim verdiğimiz önlemin kaldırılması istikametindeki kararda biz hukuka bağlıyız. Pekala o vakit diyeceksiniz niçin daha evvel önlem verdiniz, sonra neden fikir değiştirdiniz? Birinci önlemde Yargıtay Başsavcılığı o kadar önemli savlarla geldi ki bize, olağan o savlar karşısında önlem vermemek üzere bir alternatifimiz yoktu. Yeniden de vermeyen arkadaşların argümanları güçlüydü. Ancak benim açımdan hazine yardımının direkt terör örgütüne aktarıldığına dair bir sav karşısında şahsen önlemden öbür bir yol bulamadım. Ancak sonra gelen dokümanlarda gördük ki 2017-2018 ve daha sonraki yıllarda olmak üzere terör örgütüne fiili bir transfer kelam konusu değil. Firmalara ödemeler, şunlar bunlar var. Direkt terör örgütüne para aktarıldığı istikametinde ben de bir kanaat oluşmadığı için fikrimi değiştirdim” diye konuştu.

AYM üyesi özetle şunları söyledi:

“Anayasa ya da yasa koyucu rastgele bir siyasi partiye dava açıldığında ya da bu dava için son bir karar verilene kadar hazine yardımı yapılmamasına yönelik önlem konulması tarafında karar koyabilirdi. Buna yönelik bir yasal düzenleme yapmıyorlar, sonra siyasi handikaplarını lisana getiriyorlar.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir