Hindistan’ı sıcak çarptı

*Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde düzenlenen açık hava aktifliğine katılan 13 kişi çok sıcak nedeniyle ortaya çıkan sıhhat sorunları sonrasında hayatını kaybetti. Eyalete bağlı Navi Mumbai kentinde açık havada yapılan ve birkaç saat süren aktifliğe katılanlar susuzluk ve sıcak havadan etkilendi.

Hükümet sorumluluğu aldı

*Olayın fotoğrafları, rastgele bir çatı yahut örtü olmaksızın 38 dereceye kadar yükselen sıcaklıkta direkt güneşe maruz kalarak oturan binlerce insanı gözler önüne serdi. İçişleri Bakanı Amit Shah’ın da yer aldığı ve mahallî yetkililere hizmetlerinden ötürü ödül takdim ettiği aktiflikte, iştirakçiler susuzluktan ve sıcak havadan ötürü baygınlık geçirdi. Yetkililer 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken, sıcak havaya karşın programa uygun yapılmayan oturma sistemi nedeniyle saatlerce güneş altında oturan iştirakçilerden hayatını kaybedenlerin ailelerine ise hükümet tarafından maddi dayanak sağlanacak.

Sıcaklar devam edecek

*Hindistan’da hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bu yıl 1901’den bu yana en sıcak şubatı kaydedilen ülkede mayıs ayında sıcak hava dalgalarının artabileceği kestirim ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir