Görevden uzaklaştırılan belediye başkanına hapis

Gamze İşler

İzmir Menemen Belediyesine yönelik “zimmet ve irtikap” operasyonu sonrası hakkında dava açılan eski Belediye Lideri Serdar Aksoy’a “basit zimmet” hatasından 2 yıl 6 ay mahpus cezası verildi.

Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Serdar Aksoy, kimi sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Kararın açıklanması öncesi son kelamları sorulan sanıklar, daha evvelki savunmalarını tekrar ederek beraatlarını istedi.

Mahkeme heyeti, Aksoy’a “suç kanıtlarını gizlemek suçundan” ceza verilmesine gerek olmadığına, “basit zimmet” cürmünden 2 yıl 6 ay mahpus cezası verilmesine hükmetti.

25 sanığın bulunduğu davada 3 sanığın vefatı nedeniyle 22 sanık hakkında karar verildi. Sanıklardan 5’i beraat ederken öteki sanıklar 6 ay 20 gün ile 2 yıl 6 ay ortasında değişen mahpusla cezalandırıldı.

Aksoy, adliye çıkışında yaptığı açıklamada kararın siyasi olduğunu tez etti, üst mahkemeye itiraz edeceklerini söyledi.

– Operasyon ve isimli süreç

Menemen Belediyesinde “zimmet ve irtikap” kabahatlerine yönelik soruşturma kapsamında 20 Kasım 2020’de İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü gruplarınca operasyon düzenlenmiş, Belediye Lideri Serdar Aksoy’un da ortalarında bulunduğu 9 kişi tutuklanmıştı.

Suçlamalar ortasında Menemen Belediyesine ilişkin hurdalıkta yer alan eşyaların ihalesiz bir halde özel firmalara satıldığı, gelirinin zimmete geçirildiği argümanları da yer almıştı.

Aksoy, İçişleri Bakanlığınca süreksiz önlem kararı olarak misyondan uzaklaştırılmış ve 25 kişi hakkında “kamu görevlisinin hatası bildirmemesi”, “suç kanıtlarını yok etme, gizleme yahut değiştirme, cürmü bildirmeme” ve “zimmet” üzere cürümlerden dava açılmıştı.

Tutuklu sanıkların birinci celsede isimli denetim koşuluyla tahliyesine karar verilmişti. Daha sonraki celsede tüm sanıkların isimli denetimleri de kaldırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir