Enerji sektöründeki yöneticiler resesyon, faiz ve enflasyondan endişeli

Türkiye’de yapılan ‘2022 Global Güç Bölümü CEO Araştırması’na nazaran güç bölümündeki CEO’lar faiz oranları, enflasyon ve resesyondan tasa duyuyor.

Petrol, gaz, güç, yenilenebilir güç ve kamu hizmetleri alanlarında 138 güç CEO’sunun iştiraki ile yapılan anketin sonuçları, KPMG Türkiye tarafından ekonomik görünüm, teknoloji, yetenek ve ESG (çevre, toplumsal, yönetişim) olmak üzere 4 ana başlık altında yayınlandı.

CEO’LARIN YÜZDE 87’Sİ RESESYON BEKLİYOR

Anket sonuçlarına nazaran, güç kesimi CEO’larının yüzde 87’si gelecek 12 ay içerisinde bir resesyon yaşanabileceğini söylüyor. CEO’ların yüzde 59’u bu resesyonun hafif ve kısa vadeli olacağını düşünürken yüzde 75’i gelecek 3 yılda yaşanması beklenen büyümeyi aksine çevireceğine inanıyor.

Enerji CEO’ları bir resesyona hazırlanıyor olsalar da birçoğu gelecek 3 yıl içinde iktisadın geneli, güç kesimi ve kendi şirketleri için büyüme beklentileri konusunda iyimserler.

CEO’ların yüzde 71’i global iktisadın büyüme potansiyeli konusunda kendilerine güvendiklerini ya da çok güvendiklerini belirtirken yüzde 85’i de güç dalı ve kendi kuruluşları hakkında kendilerine güvendiklerini ya da çok güvendiklerini söyledi.

ÇALIŞAN SAYILARINI DÜŞÜRMEYİ PLANLIYORLAR

Ekonomik sakinliğin tesirlerini hafifletmek için tedbirler alan CEO’ların yüzde 41’i tedarik zincirindeki bozulmalara karşı tedarik zincirlerini çeşitlendireceklerini, yüzde 36’sı ise bunu 6 ay içinde yapmayı planladıklarını söylüyor. CEO’ların yüzde 49’u gelecek 6 ay içinde çalışan sayılarını düşürmeyi planladıklarını belirtiyor.

CEO’ların yüzde 37’si jeopolitik zorlukları neden göstererek dijital dönüşümlerine orta verdiklerini söyledi. Yüzde 47’si ise gelecek 6 içinde dijital dönüşümlerine orta vereceklerini belirtiyor.

Ankete nazaran, ayrıyeten Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik devam eden saldırısı nedeniyle elektrik ve altyapı bölümü CEO’larının yüzde 75’i ve petrol ve doğalgaz CEO’larının yüzde 80’i Rusya ile iş ilgilerini sonlandırma kararı aldı. Her iki kesimden de ankete katılan CEO’ların yüzde 20’si gelecek 3 yıllık büyüme maksatlarına ulaşabilmek için jeopolitik riskleri direktörün kritik kıymete sahip olduğunu söylüyor.

FAİZ, ENFLASYON VE RESESYON RİSKLERİ BİRİNCİ 3 SIRADA

Sonuçlar hakkında değerlendirmede bulunan KPMG Türkiye Elektrik ve Altyapı Kesim Önderi Orhan Turan da şu değerlendirmeleri yaptı:

“CEO’lara kaygı ettikleri en büyük riskler sorulduğunda; faiz oranları, enflasyon ve resesyon birinci 3 sırayı alıyor. 2020 ve 2021 yıllarında çevresel/iklim değişikliği riski kuruluşlarının büyümesine yönelik en büyük tehdit olarak görülüyordu. 2022 anketimizde ise iklim değişikliği, birinci riskler ortasında yer almadı ve yalnızca yüzde 9’luk bir kesim bunun en değerli risk olduğunu söyledi, 2021’de bu oran yüzde 35 düzeyindeydi. Bu sonuç da anketimizden çıkan başka çarpıcı bir sonuç oldu” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir