Ekonomist Atilla Yeşilada: “AKP kazanırsa Türkiye iflas eden ülkeler kervanına katılacak”

Ekonomist Atilla Yeşilada, seçim evvelki hükümetin vaatlerini kıymetlendirerek ekonomik öngörülerini paylaştı. Yalnızca enflasyonunun değil cari açığın da arttığını belirten Yeşilada, “Türkiye de iflas eden ülkeler kervanına katılacak. Bütün bunlar şayet Sayın Erdoğan ve Nebati başımızda kalırsa bu kış başımıza gelecekler” dedi.

‘TÜİK HİLE YAPIYOR’

Sözcü’ye konuşan Yeşilada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon sayılarını şöyle kıymetlendirdi: “Türkiye’de döviz kuruyla enflasyon ortasında ilişki var, döviz kurunu baskılayınca enflasyon da yavaşlıyor. Bence en değerli sebebi; TÜİK hile yapıyor, bu kadar kolay. Hile yaptığı da çok belirli, bütün takım değiştiriliyor, ikincisi artık teknik ayrıntılarını veremiyor enflasyonun, zira verse diğerleri sağlama yapacak, denetim edecek o bilgileri ve hakikat olmadığı görülecek.”

Yaz aylarında enflasyonun patlayacağı öngörüsünde bulunan Yeşilada şunları söyledi: “Biz enflasyonun nabzını ‘çekirdek enflasyon’ diye bir alt göstergeyle ölçeriz, bunu da TÜİK yayınlıyor, oralarda hızlanma var. İkincisi, dünyanın her yerinde mal fiyatları çok çabuk düşer, zira sanayi üretimi verimlidir lakin hizmet fiyatları düşmez, zira insan faktörü var, hizmet fiyatları düşmüyor Türkiye’de. Üçüncüsü, enflasyonun bir talep boyutu var, yani beşerler daha fazla mal ve hizmet talep ederse enflasyon yükselir. Yaz aylarına baktığımızda; herkese artırım yapılmış, 3 milyon beşere emekli ikramiyesi ödenmiş, enflasyon patlayacak yeniden. Şu andaki hilelerle birlikte yeni hileler yapmazlarsa, şayet bu iktidar başta kalırsa sonbahar-kışa hakikat resmen 60’a gidiyoruz, hakikisi 80’i aşar.”

‘BEN ŞU AN MALİYE BAKANI OLSAM BÜTÜN BEDENİM KAŞINIR, TİTRERİM’

TÜİK üzere Merkez Bankası’nın da dezenformasyonla ülkeyi aldattığını söyleyen Yeşilada, şunları kaydetti: “Merkez Bankası’nın her hafta yayınladığı döviz rezervi sayılarında -biz ekonomistler kendi ortamızda tartışıyoruz, başımızı kaşıyoruz- hiç kimsenin anlayamadığı oynamalar var, bir yerlerden para geliyor dışardan. Kimden geliyor, hangi yolla geliyor, hangi mutabakatla geliyor? Yani, resmi bir kanaldan geliyor, net yanılgı noksan ya da bavulla gelen para değil, bir devlet Merkez Bankası hesabına para yatırıyor.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati için ‘kendisi büsbütün hayatın telaşlarından sıyrılmış, ermiş bir adam’ yorumunda bulunan Yeşilada, şu tenkitleri yaptı: “Ben geçen gün Sayın Kılıçdaroğlu’ndan ve Sayın Meral Akşener’den de görüşme rica ettim, ricam; Sayın Nebati Maliye Bakanı olarak vazifede tutulsun, zira Türkiye’de mizah yoluyla halkı rahatlatmak konusunda onun üstüne diğer bir isim yok. Ben Bakan Nebati’nin başına gelmek için Türk Ceza Kanunu 301’inci hususta sayılan 11 tane filan yasaklı husus alıyorum, gıpta ediyorum kendisine zira kendisi büsbütün hayatın dertlerinden sıyrılmış, ermiş bir adam. Ben şu anda Maliye Bakanı olsam ürtiker dökerim, bütün bedenim kaşınır, titrerim. O, o kadar rahat ki o denli dolaşıyor.”

‘BÖYLE DEVAM EDERSE KİMSENİN MAAŞI MAL VE HİZMET SATIN ALMAYA YETMEYECEK’

Yeşilada, Nebati’nin, “Oyuna gelmeyin, seçim sonrasında döviz piyasasında bir ralli olmayacak, ikili fiyat sistemi bitecek, enflasyonu ‘büyümeden taviz vermeden düşürüyoruz, yüzde 45’lerin altına gerilemesini bekliyoruz” kelamlarını de şöyle yorumladı: “Valla, dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir tarihte ‘büyümeden ödün vermeden’ enflasyon düşürülemedi, hasebiyle kendisine muvaffakiyetler diliyorum. Türkiye’de büyüme çok süratli, zira seçim kazanmak için ekonomiyi büyütmek zorundalar, bunun için de akla gelen her formül deneniyor; ücretsiz krediler, inşaat dalını pompalamaya kadar. Bunun sonucu olarak yalnız enflasyon değil cari açık da artıyor. Bu türlü devam ederse; birincisi, enflasyon yüzünden kimsenin maaş ve fiyatı mal ve hizmet satın almaya yetmeyecek. İkincisi, dış açığı finanse edemeyeceğiz ve Türkiye de iflas eden ülkeler kervanına katılacak. Bütün bunlar şayet Sayın Erdoğan ve Nebati başımızda kalırsa bu kış başımıza gelecekler.”

‘AKP SEÇMENİNİ VE MÜTEAHHİTLERİNİ BESLEYECEK PARA YOK ARTIK’

Yeşilada, muhalefetin iktidara geldiği senaryo için de şu öngörülerini tabir etti: “Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’nın iktidara geldiği bir senaryoda biz ve konuştuğumuz yabancı yatırımcılar, bir yıl içinde Türkiye’ye 50 milyar dolar civarında finansal yatırım gelmesini makul bir sayı olarak karşılıyoruz. Bunun üstüne iktisatta istikrar sağlanır, akıllı uslu, yabancıların lisanından anlayan bir iktisat idaresi ve biraz da yerlideki siyasallaştırmayı azaltırsanız Türkiye’nin asıl muhtaçlığı olan direkt sermaye gelir. Yani burada fabrika kurmaya başlarlar, tedarik zincirlerini bu tarafa taşırlar. Bunlar çok çabuk olacak şeyler değil lakin senede 5-10 milyar dolar gelse bile bunlar Türkiye’nin ‘cari açık üretmeden, enflasyon üretmeden büyümesini’ hızlandırır.”

Yeşilada vatandaşları, “cebimize giren paralar, seçim sonrası tekrar bizden çıkacak” diyerek uyardı; “Çünkü dediğim üzere; bütün AKP seçmenini ve müteahhitlerini besleyecek kadar para Türkiye’de yok artık. Yeniden eski sisteme dönecek, AKP seçmeninin yüzde 90’ından vergi toplanacak, geri kalan yüzde 10’un cebine konacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir