Dünyayı bekleyen tehlike! Koronanın çıktığı Çin’de alarm verildi, 1 milyardan fazla vaka öngörülüyor

Pekin idaresi, geçen ayın başında önlemlerin kaldırılmasının akabinde olay sayılarını açıklamayı bırakırken ülkedeki çok sayıda büyükşehir ve eyalette sıhhat yetkilileri nüfusun büyük kısmının halihazırda enfekte olduğunu bildiriyor.

İnternete sızan bir hükümet dokümanı, 1-20 Aralık tarihlerinde başşehir Pekin ile Guangcou ve Şanghay üzere büyükşehirlerdeki yayılmanın 248 milyon yeni enfeksiyona yol açtığına işaret ederken, ülkenin en büyük kenti olan 25 milyonluk Şanghay’da sıhhat yetkilileri, virüsün aralık sonu prestijiyle nüfusun yüzde 70’ine bulaştığını söz etmişti.

EN AZ 1 MİLYAR KİŞİNİN ENFEKTE OLACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

Öte yandan, yeni yılda birinci haftalarda kırsal nüfusun da ağır olduğu kimi eyaletlerden gelen açıklamalar, kırsal bölgelerdeki yayılmanın beklenenden süratli olduğuna ortaya koyuyor. 100 milyon nüfuslu Hınan eyaletinde nüfusun yüzde 89’una virüs bulaştığı, 80 milyon nüfuslu Siçuan eyaletinde de bulaşma oranının yüzde 80’i aştığı iddia ediliyor.

Sağlık uzmanları kitlesel yayılmanın bu türlü devam etmesi halinde kış aylarında ülkedeki 1,4 milyar nüfusun yüzde 70’ini oluşturan en az 1 milyar kişinin enfekte olacağını öngörürken, tedbire ve denetim önlemlerinin geri dönülmez hale geldiği salgın tablosunda, bu etapta acil bakım ve tedavi hizmetleri ile hastalıkla uğraşa odaklanılması, aşılamayla bağışıklık seviyesinin artırılması gerektiği görüşünü söz etti.

TEDBİRLERDEKİ ANİ TARAF DEĞİŞİKLİĞİ YAYILIMI HIZLANDIRDI

Hong Kong Üniversitesi Halk Sıhhati Fakültesi Epidemoloji Kısmı Lideri Ben Cowling, bilim mecmuası Nature’da yayımlanan makalesinde, ülkelerin salgın hastalıklarla çabada izlediği tipik bir planda, birinci kademede tedbire ve tecrite yönelik önlemleri genelde salgın dalgalarının tesirini azaltmaya yönelik önlemlerin izlediğini, lakin Çin’in “sıfır vaka” siyasetindeki ani istikamet değişikliğinin virüsün yayılma suratını artırdığını, sıhhat sisteminin hazırlıklarını tamamlayabilmesi için gereken vakti tanımadığını vurguladı.

Cowley, konuk olarak katıldığı, South China Morning Post gazetesinin podcast yayınında, mevcut eğilimlerle Çin’de kış aylarında 1 milyardan fazla enfeksiyon olacağının öngörüldüğünü belirterek, “Çin, başından itibaren uyguladığı sıkı denetim önlemleri nedeniyle evvelki büyük çaplı salgın dalgalarını yaşamadı. Bu yüzden kitlesel bağışıklık eşiği düşük. Hakim Omicron alt varyantlarının bulaşıcılık seviyesi göz önüne alındığında nüfusun büyük çoğunluğunun enfekte olması kaçınılmaz.” tabirlerini kullandı.

“YENİ BİR VARYANTI ORTAYA ÇIKARIP ÇIKARMAYACAĞINI VARSAYIM ETMEK ZOR”

Bu kadar büyük ölçekli bir yayılmanın tehlikeli yeni varyantlar ortaya çıkarabileceğine dair tasalara de değinen Cowley, “1 milyar enfeksiyon, virüsün yeni mutasyonlar için 1 milyar yeni yol bulması manasına geliyor. Fakat bunun yeni bir varyantı ortaya çıkarıp çıkarmayacağını öngörmek sıkıntı. Çin’de daha evvel Omicron’un birinci alt varyantları dahi geniş çaplı salgınlar olmadı. Ülke nüfusu enfeksiyona açık olduğu için virüsün aşması, etrafından dolaşması gereken bir bağışıklık mahzuru yok. Bu mutasyon ihtimalini azaltacak bir faktör.” değerlendirmesinde bulundu.

“KORONA İNSANLARI HASTA ETMEYE DEVAM EDECEK”

Cowley, Çin’de olayların artmasıyla kaygı verici yeni varyantların ortaya çıkabileceği öngörülürken ABD’de yayılmaya başlayan Omicron’un XBB.1.5 alt varyantının “endişe verici varyant” haline geldiğine dikkati çekerek, “Bu varyantın öteki Omicron alt varyantlarından enfekte olanlardaki bağışıklıktan kaçabildiği gözleniyor. Yeni varyantlarla virüsün hem bulaşıcılığı artıyor hem de yine enfekte etme kabiliyeti kazanıyor. Bu, bize şunu gösteriyor ki Kovid-19 ortadan kaybolmayacak, insanları hasta etmeye devam edecek.” diye konuştu.

“BUNDAN SONRA ODAK, VEFATLARI AZALTMAK OLACAK”

Öte yandan, Çin ana karasından sıhhat yetkilileri ve uzmanlar da artık tedbire ve muhafaza eşiğinin büyük ölçüde aşıldığını kabul ederek bundan sonra hastalıkla çaba ve vefatları azaltmaya yönelik eforlara öncelik verilmesi gerektiği görüşünü lisana getirdi. Salgının başlarında Ulusal Sıhhat Kurulun Kovid-19 ile uğraş uzman grubuna başkanlık eden Çinghua Üniversitesi Vanke Halk Sıhhati Fakültesi Dekan Yardımcısı Liang Vannien, Çin Kamu Diplomasisi Birliğinin Pekin’de düzenlediği “Kovid-19 önlemlerinin optimizasyonu” bahisli toplantıda gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Çin’in 8 Ocak’tan itibaren Kovid-19’u “A sınıfı salgın hastalık” olarak ele almayı bıraktığı hatırlatan Liang, “A sınıfı salgın hastalık olarak ele almak, karantina önlemlerini, yakın temastakilerin takibini, yerlerin tecridini ve dezenfeksiyonunu gerekli kılıyordu. B sınıf salgın hastalıkta ise kritik hadiselerin tedavisine ve sıhhat hizmetlerinin güçlendirilmesine tartı verilecek.” dedi.

Liang, Çin’in salgının başından itibaren vaktinde, tesirli ve bilimsel önlemler almaya çalıştığını, gelişen duruma nazaran hareket ettiğini, 2020’de Vuhan’da ve 2022’de Şanghay’da uygulanan büyük çaplı kapanmaların yaşanan zorluklara karşın virüsün ülke geneline yayılmasını ve büyük çaplı can kayıplarını önlediğini vurguladı.

Kaynak: AA / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir