DİSK Genel Başkanı: EYT konusunda iktidarı müzakereye çağırıyoruz

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) düzenlediği basın toplantısında bir konuşma yapan Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonunun (DİSK) Genel Lideri Çerkezoğlu, konfederasyonun ağır bir örgütlenme süreci içerisinde bulunduğunu belirtti. Çerkezoğlu, DİSK’in Türkiye’nin dört bir yanında temsilcileriyle bir örgütlenme yürüttüğüne değinerek, şöyle konuştu:

* Türkiye iktisadı çok önemli krizin içine girdi. Pandemi ile bu tablo daha da ağırlaştı. Türkiye iktisadının yaşadığı bu olumsuz tablo bir tesadüf değil.

* Ekonomik kurmayların yalnızca iş bilmezliği, beceriksizliği değil. 20 yıldır ülkeyi yöneten siyasi iktidarın siyasetlerinin tercihlerinin sonuçlarını yaşıyoruz.

* Evet Türkiye iktisadı büyüyor. Bizim alın terimizle büyüyor. Türkiye iktisadı 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdü ancak bu büyüme nasıl paylaşılmış, ürettiğimiz bedel nasıl paylaşılmış diye baktığımızda gelir adaletsizliğinin harika arttığını görüyoruz.

* Şu an Türkiye’de yaşadığımız en kıymetli problem bölüşüm sorunu. Ürettiğimiz bedelin bölüşümünde harikulâde adaletsizlik var. Bu süreçte aslında temel siyasetlerinin sonucu.”

* Aralık ayında taban fiyat konuşulacak. Dünyanın hiçbir ülkesinde minimum fiyat bu kadar konuşulmaz. Yani taban fiyatla çalışanların oranı birçok toplumda yüzde 2-3-5’tir.

* Türkiye’de taban fiyat ortalama bir fiyat. Bu oran yüzde 50’yi aşmış durumda. Biz aslında taban fiyatı konuşurken ortalama fiyatı konuşuyoruz. Taban fiyatı konuşurken aslında devletin toplumla yaptığı en büyük mukaveleyi konuşuyoruz. O yüzden son derece kıymetli.

* Minimum fiyat DİSK’in de çalışmalarıyla birinci sefer bu yıl iki sefer güncellendi. Ancak minimum fiyatın alım gücü fevkalâde düştü. Alım gücü son derece kıymetli.

* Türkiye’nin minimum ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması lazım. Açlık sonunun altında bir taban fiyatın kesinlikle insanca yaşanacak seviyeye çıkartılması lazım.

* Bugün Türkiye’de bir taraftan emekli olmak zorlaştı. Ayrıyeten EYT diye mağduriyet ortaya çıktı. Bu meseleye nasıl tahlil getireceklerini sır üzere saklıyorlar. Meğer bu cins düzenlemeler çalışma hayatına dair düzenlemelerde kesinlikle müzakere temeldir.

Biz bilhassa EYT konusunda bu kadar önemli bir mevzuda siyasi iktidarı müzakereye çağırıyoruz. Anayasamızda var olan toplumsal diyalog düzeneklerini işletmeye çağırıyoruz. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir