Çin’de Pekin Parti Sekreterliği’ne Fucien Parti Sekreteri Yin Li atandı

Çin ajansı Xinhua’nın haberine nazaran, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi, geçen ay yapılan 20. Ulusal Kongre’nin akabinde partinin en üst idare organı 7 kişilik Daimi Komite’ye seçilen Pekin Parti Sekreteri Cai Çi’ın misyonunu devredeceğini bildirdi.

Cai’nin yerine ülkenin güneyindeki Fucien eyaletinin Parti Sekreteri olarak gören yapan Yin Li atandı.

Daha evvel 5 yıldan fazla Siçuan eyaletinde parti sekreteri yardımcılığı ve valilik misyonlarını yürüten ve 2020 sonunda Fucien Parti Sekreteri olan 60 yaşındaki Yin, ÇKP’nin 20. Kongresi’nde partinin en üst idare organı olan 24 kişilik Siyasi Komite’ye seçilmişti.

SARS SALGINIYLA ÇABAYA ÖNCÜLÜK ETMİŞTİ

Çin’de ve Rusya’da halk sıhhati alanında tahsil gören tıp hekimi Yi, 2002-2003 yıllarında ABD’nin Harvard Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak bulunmuştu.

Yin, 2000’li yılların başında Sıhhat Bakanlığında müsteşar yardımcısı ve memleketler arası iş birliği yöneticisi olarak vazife yaptığı devirde, Şiddetli Akut Teneffüs Yolu Hastalığına (SARS) yol açan koronavirüs salgınına karşı yürütülen uğraşlara öncülük etmişti.

İlerleyen devirde Sıhhat Bakan Yardımcısı olan ve Dünya Sıhhat Örgütü İdari Komitesi’ne de seçilen Yin, Çin İlaç Yönetimi Başkanlığı, Ulusal Sıhhat ve Aile Planlama Kurulu Lider Yardımcılığı ve Çin Besin ve İlaç Yönetimi Lider Yardımcılığını yürütmüştü.

Çin’in Covid-19 salgınıyla çabasında kritik bir evreye girdiği devirde halk sıhhati alanında uzman bir ismin 22 milyon nüfuslu başşehrin en yüksek karar makamına getirilmesi dikkati çekti.

Çin, Covid-19 salgınına karşı olayları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler bölümündeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir