Borsa İstanbul’da iki şirkete tedbir

Borsa İstanbul’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Astor Enerji’ye bir ay müddetle açığa satış yasağı; SDT Uzay Ve Savunma Teknolojileri ve İdealist Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na da bir ay mühletle buyruk paketi önlemi getirildiğini duyurdu.

Açıklamada, Sermaye Piyasası Heyeti kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında ASTOR.E hisseleri 27/01/2023 tarihli süreçlerden (seans başından) 24/02/2023 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili süreçlere bahis edilemeyeceği belirtildi.

Açıklamada, “Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında IDGYO.E ve SDTTR.E hisseleri 27/01/2023 tarihli süreçlerden (seans başından) 24/02/2023 tarihli süreçlere (seans sonuna) kadar buyruk paketi önlemi ile süreç görecektir” denildi.

Emir paketi önlemi; “piyasa buyruğu ve piyasadan limite buyruk girişinin kısıtlanması“, “emir iptalinin, buyruk ölçü azaltımı ile buyruk fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir