Bingöl’de KETEM mobil hizmette

Bingöl Şimdiki TV / BİNGÖL (İGFA) – Bingöl Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nün teşebbüsleriyle gezici KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) ünitesi kente kazandırıldı. Vilayet Özel Yönetimi ve Bingöl Belediyesi’nin dayanağıyla araç hizmete açıldı. Ünitenin öncelikli olarak kırsal kesimde hizmet vereceği vurgulandı.

İl Sıhhat Müdürlüğü’nün çalışmalarının akabinde taşınabilir KETEM ünitesi hizmete açıldı. KETEM ünitesinin birinci etapta erişimin güç olduğu uzak kırsal bölgelerde hizmet vereceği öğrenildi.

Açılış merasiminde Vali Ahmet Hamdi Usta, KETEM’in faaliyete geçmesinden duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Vali Usta, “KETEM’in faaliyete geçmesini çok önemsiyorum. Daha evvel müracaat üzerine toplum sıhhati merkezi ve aile tabiplerine gidilerek tedaviler yapılıyordu. Artık gezici ünitemiz vatandaşlarımızın kapısı önünde bu hizmeti verecek. Ne yazık ki çağımızın en düşünceli hastalıklarından biri olan kanser, bilhassa beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkıyor, tedavi edilmediğinde ya da göz gerisi edildiğinde çok kısa müddette yıkıcı sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle KETEM’in bu gezici ünitesini çok önemsiyorum. İnşallah Sıhhat hizmetlerimizi hızlandıracak.”

“KIRSAL BÖLGEDEKİ VATANDAŞLARIMIZA ULAŞIYORUZ”

İl Sıhhat Müdürü Veysel Tosun, aracın öncelikle kırsal bölgelere ulaşacağını vurguladı.

“Şehir merkezindeki vatandaşlar KETEM hizmetlerine ulaşabilse de kırsal bölüme ulaşımda önemli kahırlar yaşanıyor. Şu ana kadar ilçelerimizden vatandaşlarımızı ve hastalarımızı mamografi, rahim ağzı üzere kanser tarama testlerini yaptırmak üzere kent merkezine ulaştırıyorduk. Smear testleri KETEM servis aracımızın hizmete girmesiyle birlikte aracımız artık ilçelerimize giderek kırsal kısımdaki vatandaşlarımıza ulaşacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir