Bakan Karaismailoğlu: Her ay bir metro yatırımı yaparak İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zeytinburnu’ndaki İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katıldı. Burada öğrencilerle bir ortaya gelen Bakan Karaismailoğlu, Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu başlıklı, akademik yılın açılış birinci dersini verdi. Açılış dersine, Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, üniversitenin mütevelli heyeti lideri Azmi Ofluoğlu, üniversitenin rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Bakan Karaismailoğlu’na üniversite tarafından mühendislik alanında fahri doktora unvanı da verildi.

HER AY İSTANBUL’A BİR METRO YATIRIMI

Açılış dersinde konuşan Bakan Karaismailoğlu, “2020-2050 yılları ortasında ulaşıma yönelik talep yolcu sayısı kilometre cinsinden 2 katına çıkacak. Biz de 2 katına çıkacak seyahat talebini karşılamak için de o alt yapıyı bugünden kuruyoruz. İstanbul bizim göz bebeğimiz, Türkiye’nin hatta dünyanın merkezi. İstanbul’a ne yapsak azdır. Çok değerli bir yatırımı bakanlık olarak gerçekleştirerek, İstanbul Sabiha Gökçen’deki metro irtibatını sağladık. İnşallah önümüzdeki aylarda, her ay İstanbul’da bir metro yatırımı yaparak, İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya, İstanbulluların hayat kalitelerini artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul üzere büyük metropollerde, trafik sıkışıklığının önüne geçmenin olmazsa olmazı, lokal idarelerin birinci vazifesi kaliteli, inançlı ve ekonomik bir toplu ulaşım sistemi kurmak ve işletmektir. Buradaki eksikliği kapatmak için biz bakanlık olarak da çok değerli işler yapıyoruz. Dün Sabiha Gökçen Havalimanı’nı bağlayacak 7.4 kilometrelik bir metro çizgisini açtık. Önümüzdeki ay diğer bir metro çizgisini açacağız. İstanbul Havalimanı’nı bağlayacağız. Ondan sonra yeniden devam edecek. Anadolu’da da çok değerli işler yapıyoruz. Ülkemizin doğusu batısı, kuzeyi güneyi fark etmiyor” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, ulaşımdan kaynaklı emisyonun azaltılmasıyla ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirtti.

“TİCARİ KORİDOR DÜNYAYA HAL VERECEK”

Bakan Karaismailoğlu, “38 trilyon dolar gayri safi ulusal hasılaya ve 7 trilyon dolarlık ticaret hacminin tam ortasındayız. Bugün şu anda Çin’den Avrupa’ya tam yıllık 710 milyar dolarlık ticaret hacmi var. Biz de bu ticaret hacminden hissemizi artırabiliriz, bütün alt yapımızı onun üzerine kuruyoruz. Dünyadaki ticaret hacmi 12 milyar ton. 2030’da 25 milyar tona çıkacak. Buradaki ticari yolları, koridorları görüyoruz. İnsanoğlu yaşadığı surece bu ticari koridorlar bütün ülkelerin gelişmesine o ülkelerin işlevlerine istikamet verdi. Türkiye üzerinden geçen orta koridor… Artık Çin’den Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz ticaret koridoru oluşturduk. Bu ticari koridor dünyaya form verecek” diye konuştu.

“DEMİRYOLLARINDA KIYMETLİ YATIRIMLAR YAPMAYA BAŞLADIK”

Bakan Karaismailoğlu, “Bugüne kadar karayollarında çok değerli bir alt yapı eksikliğini değerli formda tamamladık. Bundan sonra demiryollarımızı değerli yatırımlar yapmaya başladık. Şu an 13 bin kilometrenin üzerinde olan demiryolu çizgimizi 2053 planlarımıza nazaran 28 bin kilometreye çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin değerli bütçesini artık demiryollarımıza ayırmış olduk. 8 vilayette olan süratli tren temaslı kent sayımızı da 54’e çıkaracağız” sözlerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL TURKSAT 6A’YI UZAYA FIRLATACAĞIZ”

Bakan Karaismailoğlu, “TÜRKSAT pahalı şirketlerimizden biri. Önümüzdeki yıl Türksat 6A büsbütün Türk mühendislerinin çalıştığı ve ürettiği bir uydu olarak uzaya fırlatacağız. Bunu fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla temsil eden 10 ülkeden biri olmuş olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir