Bakan Bozdağ: Anayasa’nın 24. maddesi değişecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ gündeme ait TRT Haber’de açıklamalarda bulundu.
Bakan Bozdağ’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“SON DERECE ÖNEMLİ”

Diyarbakır dün son derece kıymetli ve tarihi anlara tanıklık etti. Sayın Cumhurbaşkanımız birtakım yapıtların toplu açılışını yaptı. En değerli şey de Diyarbakır Cezaevi’nin kapatılması ve Kültür Bakanlığı’na devredilmesidir. Diyarbakır Cezaevi pek çok makus anıyla anılan bir cezaevidir. Sayın Cumhurbaşkanımız 2021 yılında Diyarbakır yılında yaptığı konuşmada bunun kelamını vermişti.

“ONUR VE GURUR VERİCİ”

Son devirde de cezaevindekileri diğer cezaevlerine naklettik. Böylesi hak ihlalleriyle anılan bir cezaevini kapatmak da onur ve gurur vericidir. Ankara Ulucanlar Cezaevi’ni de kapattık, müzeye dönüştürdük. Tıpkı halde biliyorsunuz Adnan Menderes ve başbakanlarımızın idama yürüdüğü Yaslıadayı da Yassıada olarak özgürlükler alanı yaptık. Diyarbakır Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesiyle iyi işler de anılacak bir yer oldu. Darbeci zihniyetinin artık Türkiye’de yaşayamayacağının ilanıdır.

“İŞKENCE VE MAKÛS MUAMELEYE SIFIR SİYASETİNİ UYGULADIK, UYGULAYACAĞIZ”

Cezaevlerinde yatan herkes bizim vatandaşımızdır. Ailelerinin Türk devletine birer emanetidir. Türkiye’de azap ve makus muameleye sıfır siyasetle uyguladık, uygulamaya devam edeceğiz.

“CHP’NİN TEKLİFİNİN SEBEBİ BAŞKANLIK SİSTEMİ, 50+1’DE OY ARAYIŞIDIR”

[Başörtüsüne anayasal güvence]CHP’nin TBMM’ye verdiği teklif şu anda olmayan sorunu sorun haline getirmek bir sorun teşkil ediyor, olmayan sorunu yasal güçlü probleme dönüştürür. Kamu emekçilerinde ve başka alanlarda kapsam dışı kalıyor. CHP’nin teklifi yalnızca bir meslek icra eden bayanları kapsıyor. CHP, bu teklifi neden verdi? Bu teklif neden şimdiye kadar gelmedi de artık geldi. Sebebini çok net söylüyorum başkanlık sistemidir, 50+1’de oy arayışıdır. 50+1’in oyunu mecburî kılıyor. İnancı gereği başını örten insanlara şaşı bakarsanız onların oyunu alamazsınız. 50+1’de farklı alanlardaki insanlardan oy alma durumu var. Kılıçdaroğlu bu kelamları söyleyip teklifi verince Cumhurbaşkanımız “Başörtüsü sorunu eğitimde, siyasette rastgele bir yerde sorun teşkil etmiyor. Anayasa değişikliği yapalım, çarçabuk değiştirilemez” deyince biz bir çalışma yaptık. Karara varıldı. Tek unsurda 24. unsurda değişiklik yapılmasına karar verildi. Ona nazaran bir düzenleme yapılacak. Bu unsur yalnızca başını örten bayanlarımıza değil başı açık bayanlarımızın da anayasada temel hak ve özgürlükler manasında da kaideye bağlanamayacağı söz ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir