Almanya’da evsizlere yapılan yardım artırılıyor

Tarihi Köln Katedrali önünde evsizler için dağıtılan besin, giyecek ve battaniyelere muhtaçlık sahipleri ilgi gösterdi.

25 yıldır faaliyette olan “Jutta’nın Çorba Mutfağı” isimli yardım kuruluşunun yöneticisi Jutte Schulte yaptığı açıklamada, bugün yemek, giyecek ve battaniye dağıttıklarını, yardımları daima hale getirdiklerini söyledi.

Fotoğraf: AA

Schulte, kış öncesi yaptıkları yardımları artırdıklarını vurgulayarak, “Torbaların içinde yiyecekler ve Noel çikolataları yer alıyor. Yaklaşık 250 kişi vardı. Aralık ayı boyunca her cuma bunu Dom Forum’un önünde yapıyoruz. Ayın 24’ünde gece sokakta kalan insanlara yardım edeceğiz. Pakette domates çorbası, kakao, tuzlu yiyecekler, kek, makarna, ekmek üzere şeyler var” diye konuştu.

Birkaç yıldır sokakta yaşadığını belirten Dom Kalle ise kendisine ve köpeğine yapılan yardımdan ötürü şad olduğunu söyledi.

Çadır, uyku tulumu, sırt çantası ve yiyecek aldığını lisana getiren Kalle, “Soğukta dışarıda yaşamak çok güç. Isınma otobüsleri açılmış lakin köpekle girmeme müsaade olmadığından sokakta kalıyorum. Sokakta kendimi soğuktan korumak için kalın giyinmeye çalışıyorum.” dedi.

263 BİN KİŞİNİN KALICI MESKENİ YOK

Federal Çalışma ve Toplumsal İşler Bakanlığı’nın ülkedeki evsizlerin durumu hakkındaki raporuna nazaran, 31 Ocak 2022 prestijiyle 263 bin kişinin kalıcı meskeni yok.

Acil konaklama yerlerinde barındırılanlar, arkadaşlarıyla yahut tanıdıklarıyla kalan kapalı evsizler ve sokakta yaşayanlar olmak üzere evsizlerin 3 kümeye ayrıldığı raporda, yaklaşık 178 bin kişi birinci kümede, yaklaşık 49 bin kişi ikinci kümede ve yaklaşık 37 bin kişi üçüncü kümede yer alıyor.

Evsizlerin yüzde 63’ünü erkekler, yüzde 35’ini bayanların oluşturduğu raporda evsizlerin üçte ikisinin Alman vatandaşlığına sahip olduğu ve bu insanların yarısından fazlasının uzun periyodik bir hastalıktan, sakatlıktan muzdarip, dörtte birinin de husus ya da alkol üzere bağımlılığı olduğu belirtildi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir