Akıllı şehircilikte Kütahya farkı… Şehir endeksinde 1., 2. ve 3’üncü kim?

KÜTAHYA (İGFA) – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayımladığı 2020-2023 Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi ve Hareket Planı’na uyumlu “Akıllı Şehircilik” uygulamalarıyla Kütahya Belediyesi, Türkiye’ye ve dünyaya örnek olmaya devam ediyor.

Ulusal Akıllı Kentler Stratejisi ve Aksiyon Planı kapsamında hazırlanan Akıllı Kentler Olgunluk Kıymetlendirme Modeli’nin uygulanması ile kentlerin, Akıllı Şehircilik alanındaki kabiliyetleri değerlendirilip “Akıllı Şehir” olgunluk düzeyleri tespit edilerek bu sonuçlar doğrultusunda “Ulusal Akıllı Kent Endeksi” oluşturuldu.

Bu kapsamda ulaşımdan etrafa, güçten sıfır atığa, bilişim teknolojilerinden yönetişime kadar 20’den fazla alanda yapılan değerlendirmelerle kentlerin olgunluk düzeyi ölçülüyor ve böylelikle kentler bu sonuçlara nazaran yapılması gereken faaliyetler ve alınması gereken önlemler ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Kütahya Belediyesi, 2020-2023 yılları ortasında yapılan değerlendirmeler sonucunda hayata geçirdiği “Akıllı Şehircilik” projeleriyle kendi kategorisindeki 51 vilayet belediyesi içerisinde birinci, 81 vilayet içerisinde ise Konya, İstanbul ve Bursa’dan sonra dördüncü oldu. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayımladığı Akıllı Kent Başarılı Örnekler Listesi’nde de yer alan Kütahya, Türkiye’ye ve dünyaya örnek olmaya devam ediyor.

Şehir Endeksi sıralamasında birinci 10 kent şöyle:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir