AB’den Türkiye ve Suriye için 7 milyar euro’luk yardım taahhüdü

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen sarsıntıların akabinde Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için AB Kurulu ve AB periyot lideri İsveç tarafından düzenlenen Milletlerarası Bağışçılar Konferansı’nın akabinde yazılı bir açıklama yaptı. Kurulun açıklamasında, dün (20 Mart) gerçekleştirilen konferansta Türkiye için hibeler ve krediler dahil olmak üzere 6,05 milyar euro, Suriye için hibe olarak 950 milyon euro yardım taahhüdünde bulunulduğu aktarıldı.

AA’nın aktardığına nazaran, AB Komitesi’nden Belçika’nın başşehri Brüksel’deki konferansa ait yapılan açıklamada, “AB Kurulu ve AB üyesi ülkelerin yanı sıra Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, 3,6 milyar euro ile toplam hibe taahhüdünün yüzde 50’sini temsil etmektedir” bilgisi paylaşıldı.

‘DEPREMİN TÜRKİYE’YE MALİYETİ 100 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE’

Türkiye’ye yönelik fonların insani gereksinimlerin karşılanması ve sarsıntıdan etkilenen bölgelerin tekrar imarında kullanılacağını kaydeden AB Kurulu, Türkiye’deki hasar tespit raporlarına nazaran sarsıntının ekonomik tesirinin 100 milyar doların üzerinde olduğunu hatırlattı. Açıklamada, tekrar imar gayretlerinin sarsıntı bölgelerinde yapılacak inşaatlarda memleketler arası standartlara uyulmasını sağlayacağı, Suriye’ye yönelik fonların ise insani gereksinimlerin karşılanmasını ve ön toparlanmayı destekleyeceği tabir edildi.

‘ADAY ÜLKE OLARAK FAYDALANILABİLECEK ÇEŞİTLİ MALİ İMKANLAR VAR’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Brüksel’de düzenlenen Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nın akabinde AB Komitesi’nin Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile İsveç Milletlerarası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Konferansa 65 ülke, 26 memleketler arası teşkilat ve finans kuruluşu katıldı” bilgisini paylaştı.

AB, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Dünya Bankası’nın katkısıyla hazırlanan Zelzele Toparlama ve Tekrar İmar Kıymetlendirme Raporu’na atıfta bulunan Çavuşoğlu, rapora nazaran Maraş merkezli sarsıntılarda Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı hasar ve kayıplarının 103,6 milyar dolar olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Dayanışma Fonu başta olmak üzere Türkiye’nin aday ülke olarak faydalanabileceği çeşitli mali imkanlar olduğuna işaret eden Mevlüt Çavuşoğlu, “Oliver ve Johan, Türkiye’ye geldikleri vakit bunu da değerlendirmiştik. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili adımlar da atacağız” açıklamasında bulundu.

‘GEÇİCİ BARINMA MUHTAÇLIĞI SÜRÜYOR; ACİL MUHTAÇLIKLAR VAR’

Çavuşoğlu, dün verilen taahhütlerin ne kadarının hibe ne kadarının kredi olduğu ve bunun bir takvime bağlanmasının mümkün olup olmadığına ait soru üzerine AB’ye teşekkür ederek, taahhütlerin yarıdan fazlasının AB ve AB üyesi ülkelerden geldiğine işaret etti. Bakan Çavuşoğlu, “Kabaca bir hesap yaptık. (Konferansta taahhüt edilen rakam) Bu sayının 4,3 milyar euro civarında aşağı üst, uygun kredi olarak Türkiye’ye aktarılacak. 1 milyar 750 milyon euro da hibe olarak bugün taahhütte bulunuldu” dedi.

Macaristan’ın 2 yıkılan kilise ve 1 hastaneyi yapacağını söylediğini ve bunun için de Türkiye’den proje beklediklerini aktaran Çavuşoğlu, kimi ülkelerin proje bazlı taahhütte bulunduğunu bunun da açıklanan ölçülere dahil olmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, taahhütlerin ne vakit ve nasıl ödeneceğine ait “Şu anda süreksiz barınma muhtaçlığı devam ediyor. Acil gereksinimler var. Bir kısmı bunlara harcanacak, kendileri ile de görüştük ve onların bir an evvel gönderilmesinde yarar var” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’DEN EK 50 MİLYON DOLAR YARDIM

ABD de 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli sarsıntılardan etkilenenler için ek 50 milyon dolar yardım yapacağını bildirdi. ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından yapılan açıklamada, ‘Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen Milletlerarası Bağışçılar Konferansı’nda, Türkiye ve Suriye’deki sarsıntılardan etkilenenlere yardım etmek için ek 50 milyon dolarlık acil insani yardım taahhüdünde bulunulduğu’ belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir