ABD Temsilciler Meclisinden depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriyelilere destek

ABD Temsilciler Meclisinde, Türkiye ve Suriye’deki sarsıntılardan etkilenenlere dayanak veren ve Suriye’deki Esed rejiminin, Birleşmiş Milletler (BM) yardımlarının sarsıntılardan etkilenenlere ulaşmasını engelleme eforlarını kınayan karar tasarısı kabul edildi.

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisinde, 6 Şubat’taki sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriyelilere taziyelerin iletildiği, ABD’nin Türkiye ve Suriye halkına verdiği dayanağı takdir eden ve Esed rejiminin, BM yardımlarının ülkenin kuzeyindekilere ulaşmasını engelleyen aksiyonlarının kınandığı karar tasarısı oylamaya sunuldu.

Tasarı, 2 “hayır” oyuna karşı 414 “evet” oyuyla kabul edildi.

NATO müttefiki Türkiye’ye dayanak mesajı

Güney Carolina Temsilcisi Cumhuriyetçi siyasetçi Joe Wilson, oylama öncesi yaptığı konuşmada, sarsıntılar nedeniyle Türkiye ve Suriye’de çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğine ve evsiz kaldığına dikkati çekti. Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı dileklerini ileten Wilson, NATO üyesi Türkiye’ye her vakit takviye verilmesi gerektiğini belirterek Türkiye’nin Kore Savaşı’ndaki katkısına değindi.

ABD-Türkiye Kongre Küme Toplantılarına eş başkanlık ettiğini söyleyen Wilson, Türkiye’nin 70 yıldan fazla bir müddettir NATO üyesi olduğuna işaret ederek ABD’nin Türkiye’de zelzeleden etkilenenlerin gereksinimlerini karşılamaya yönelik uğraşlarını bilhassa desteklediğini bildirdi.

Wilson öteki taraftan, Suriye’de Esed rejiminin BM’nin Suriye’de sarsıntıdan etkilenenlere yardım iletmesini engellediğini belirterek Rusya’nın da BM Güvenlik Kurulunda yardımların sondan geçmesini veto ettiğine dikkati çekti. ABD Lideri Joe Biden’a Suriye’ye insani yardımın iletilmesi için gerekli tüm diplomatik araçları kullanma daveti yapan Wilson, Esed rejimine uygulanan yaptırımların “zayıfladığı” gerekçesiyle Biden idaresini eleştirdi.

Demokrat Partili Milletvekili Bill Keating de zelzelelerin büyüklüğüne işaret ederek kelam konusu karar tasarısı ile ABD’den Türkiye ve Suriye halklarına güçlü bir dayanışma iletisi gönderdiklerini kaydetti. Keating, Türkiye ve Suriye halkına takviye olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Milletvekili Madeleine Dean de bu felaketten sonra yine inşa sürecinin kolay olmayacağına dikkati çekerek “Bu tasarı, bu trajediden çok ağır halde etkilenenlere yardım sağlamaya devam etmeye yönelik taahhüdümüzün bir simgesidir.” sözünü kullandı.

Tasarının içeriği

Tasarıda, Temsilciler Meclisinin 6 Şubat 2023’te sarsıntıların Türkiye ve Suriye’de yol açtığı dehşetli can kayıplarının yasını tuttuğu belirtilerek hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyede bulunuldu. Ayrıyeten zelzeleler sonrası alanda insani yardım ve arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansı (USAID), Suriye’deki Beyaz Baretliler (White Helmets) ve İncirlik Hava Üssündeki çalışanın yanı sıra ABD hükümeti, öteki ülkeler ve sivil toplum kuruluşlarının dayanakları de takdir edildi.

Türkiye ve Suriye’de özveriyle istekli olarak zelzele sonrası çalışmalara katkı sunanların da takdir edildiği tasarıda, milletlerarası topluma sarsıntılardan etkilenenlere yardım davetinde bulunuldu. Tasarıda ayrıyeten Türkiye’nin hem ülke içindeki hem de Suriye’nin kuzeybatısındaki Suriyelilere devam eden dayanağından duyulan memnuniyet lisana getirildi.

Tasarıda, “(Temsilciler Meclisi) Esed rejiminin, Birleşmiş Milletlerin (BM) Türkiye ile Suriye ortasındaki birçok hudut kapısından yardım sağlamasını engellemek de dahil olmak üzere, milletlerarası baskı ve sorumluluktan kaçmak için felaketten utanmaz bir formda yararlanma eforlarını kınıyor.” sözüne yer verildi.

Biden idaresine, yardımların gönderilmesi için Türkiye-Suriye hudut kapılarının açılması için tüm diplomatik araçları kullanma davetinde bulunulan tasarıda, yardımların kuzeybatı Suriye’ye ulaştırılması için milletlerarası yardıma duyulan muhtaçlık vurgulandı. Tasarıda ayrıyeten ABD tarafından finanse edilen yardımların Esed rejiminin yararına kullanılmamasını sağlamak emeliyle bir nezaret sisteminin kurulması ve 2019 Sezar Yasası kapsamında Suriye halkının korunmasına devam edilmesi daveti yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir