9 yaşındaki Sarya Zeynep 3 kez kanseri yendi

Çok ender görülen bir kanser cinsini tam 3 sefer yenen Sarya Zeynep Yardımcı (9) sıhhatine kavuştu. Kendisi üzere hastalara umut oldu.

Adem (33) ile Aycan (30) Yardımcı çiftinin kızları Sarya Zeynep’e 3 yaşında az görülen Langerhans Hücreli Histiyositoz (LHH) kanser teşhisi konuldu.

Ailesi ile Ağrı’dan İzmir’e yerleşip Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görmeye başlayan Sarya Zeynep, 2017’de beyin ameliyatı oldu.

Kemoterapi sürecinin akabinde sıhhatine kavuşan Sarya Zeynep, birebir hastalığa 3 kere yakalandı.

Her seferinde tedaviye olumlu yanıt veren Sarya Zeynep, artık kanserle gayret eden çocuklara umut oluyor.

“BAŞINDAN KEMİK ÇIKARILDI”

Baba Adem Yardımcı, “2,5 yaşındaydı. Bir gün başında şişlik fark ettik. Bir yere çarpmıştır diye düşündük. Dokuz Eylül Üniversitesi’ne gittik ve teşhis konuldu. 2017’de beyin ameliyatı oldu. Başından kemik çıkarıldı. Bir kanser tipi olmakla birlikte, kemik iliğinden kaynaklanan ve deriden lenf düğümlerine göç edebilen LHH teşhisi konuldu” dedi.

Zorlu süreci geride bıraktıklarını söyleyen Yardımcı, “Hastalığı birinci duyduğumuzda internetten baktık. 1 milyonda 4 bireyde görülüyormuş. Şu an tedavimiz bitti ama tekraren kemoterapi gördü. Karaciğerde büyüme, dalakta, kemikte, yumuşak dokuda tutulma oldu. Tıpkı hastalık 3 kere nüksetti” diye konuştu.

“İLAÇ KADAR MORAL DE ÖNEMLİ”

Lösemili Çocuklar Sıhhat ve Eğitim Vakfı’nın (LÖSEV) kendilerine çok yardımcı olduğunu belirten Yardımcı, “Yeni teşhis konulmuş ailelere morallerini bozmamalarını öneriyorum. İlaç kadar moralin de güzel geleceğini bilsinler. Sarya, şu an 3’üncü sınıfa gidiyor. Derslerinde çok başarılı” tabirini kullandı.

Anne Aycan Yardımcı ise “Nefes alamadığımı hissettiğim vakitler oldu. Daima ağlıyordum. Uygunlaşan hastaları görünce nefes almaya başladım. Etkinliklere katıldık, umudumuz arttı. Bize moral oldu. LÖSEV ile düzgün ki tanışmışız. Artık biz de diğerlerine umut olmak istiyoruz. Çok şükür, bugünlere geldik. Yapamadıklarımızı yapmaya çalışıyoruz. Birlikte dışarı çıkmak, bir şeyler yemek üzere etkinliklere hasrettik. Daima hastanedeydik” dedi.

LÖSEV Toplumsal Hizmet Direktörü Beğenilen Altıner de Sarya’yı ziyaret ettiklerini belirterek, “Biz de aileyi yerinde görmek istedik. Güzel ki varlar. Çocuklarımız, yetişkinlerimiz için dayanak veriyoruz, ruhsal olarak ailelerin yanındayız. Ne kadar çok teması artırırsak o kadar iyi” dedi. (DHA)(DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir