11 yıl sonra yanlıştan dönüldü! Hıfzıssıhha açılıyor

Türkiye’de aşı üreten tek kuruluş olan ve 1928 yılında kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü, 2011 yılında AKP’li Sıhhat Bakanı Recep Akdağ devrinde kapatıldı. Bir vakitler aşı ihraç eden Türkiye, ithal aşıya mahkum oldu.

Türkiye’de de binlerce kişinin vefatına yol açan corona virüsü salgınıyla birlikte aşının kıymeti ortaya çıktı. İktidar artık yanılgıdan dönüyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de yaptığı açıklamada Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün tekrar açılacağını duyurdu.

“Aşı ve biyoteknolojik eserleri üretmek üzere Hıfzıssıhhayı yine inşa ediyoruz. Bağışıklama programımızdaki aşıların yüzde 86’sı Hıfzıssıhha ‘da üretilecek” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda konuşan Fahrettin Koca, Hıfzıssıhha’nın açılması için hazırlıkların sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Hıfzıssıhha Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Eser Araştırma ve Üretim Merkezi’nin inşası sürmektedir. Merkez faaliyete geçtikten sonra aşı ve biyoteknolojik eser çalışmalarımız daha da hızlanacaktır. Bağışıklama programımızdaki aşıların yüzde 86’sı Hıfzıssıhha’da üretilecektir. Aşı ve biyoteknolojik eserleri üretmek üzere Hıfzıssıhhayı yine inşa ediyoruz.”

MADEM AÇACAKTINIZ, NEDEN KAPATTINIZ?

Koca’nın akabinde kelam alan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Hıfzıssıhha’nın açılmasını olumlu karşıladıklarını belirterek, “Madem açacaktınız, neden kapattınız?. Türkiye’nin yüz yıldan daha fazla mühlet boyunca, dünyada üretilmeyen aşıları üreten, değişik ülkelere aşı satan bir kurumu, bu tecrübeyi neden kapattınız? Oradaki deneyimli çalışanı neden dağıttınız? Sıhhatte 2003’ten beri yapılanlar bir yap boz” dedi.

REFİK SAYDAM KAPATILMIŞTI

Atatürk’ün birinci Sıhhat Bakanı Dr. Refik Saydam tarafından 1928 yılında tüm aşılar, serumlar ve birçok hayati eserin üretilmesi maksadıyla kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde 1998 yılına kadar 18 farklı aşı üretiliyordu. Aşı üretimi 1998 yılında durduruldu ve aşı ithal edilmeye başlandı. Akabinde 2011 yılında Refik saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü büsbütün kapatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir