Zelenski’den batıya hızlanın çağrısı

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski Davos’ta yaptığı konuşmada “3 yıl evvel Davos’ta birinci kere konuştum. Artık ise çevrim içi konuşuyorum. Dünya, barışı tesis edemiyor şu anda. Güvenlik krizi, güç krizi hepsi öbür bir kriz yoluyla çözülmeli. Vakit krizi ile yürütülmeli. Hızlanılması gerekiyor. Karar alma süreci hızlanmalı” dedi.

Davos’ta konuşan Zelenski özetle şunları söyledi:

‘Karşılık verme süreci hızlanmalı’

“Medeni dünyanın karşılık verme süreci hızlanmalı. Rusya 1 saniyede bu savaşı başlattı. Dünyanın yaptırım uygulaması günler sürdü. Ukrayna ve müttefikleri bu sürece 1 yıldır direniyor.

Rusya, uzun vadeli SİHA taarruzlarıyla Ukrayna’yı yıldırmayı planlıyor

‘Savaş vaktinde kaza olmaz’

Yaşanan olayı bir trajedi olarak tanımlayan Zelenski bunun bir kaza olmadığını ve savaş nedeniyle olduğunu belirtti. “Savaşın yalnızca savaş alanında değil, birçok boyutu var. Savaş vaktinde kaza olmaz, bunların hepsi savaşın sonuçlarıdır” sözünü kullanan Zelenski, Rusya’ya karşı yürüttükleri çaba için daha fazla takviye talebini yineledi.

Zelenski, dünya önderlerine Rusya’nın yürüttüğü savaşa karşı koymak için çabuk karar alma ve Kiev’i ağır silahlarla destekleme davetinde bulundu. Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmesinin akabinde Şubat 2022’de tüm ülkeyi işgal etme teşebbüsü karşısında dünyanın tereddütte kaldığını anımsatan Zelenski, “Dünya bugün ve hiçbir vakit tereddüt etmemelidir” dedi.

‘Bu savaşı biz başlatmadık ancak biz bitirmeliyiz’

Zelenski Ukrayna’ya hava savunma sistemi takviyesinin sağlanmasına da değinerek, “Ukrayna’ya hava savunma sistemlerinin tedariği, Rusya’nın bir sonraki hava taarruzlarını geride bırakmalı. Ukrayna’da barış ve güvenliğin tekrar tesis edilmesi, Rusya’nın başka ülkelerdeki güvenlik ve barışa yönelik ataklarını geride bırakmalı. Bu savaşı biz başlatmadık lakin biz bitirmeliyiz. Bu savaşı daha süratli bitirmemize yardımcı olun” diye konuştu.

Savaşın başından bu yana hiçbir şeyin değişmediğini belirten Zelenski, hala cephaneye gereksinim duyduklarını söyledi.

Zelenski, bugün yaşanan uçak kazasının akabinde “Kendinizle ilgili rastgele bir güvenlik telaşı hissediyor musunuz?” sorusuna, “Hayır, hissetmiyorum” halinde karşılık verdi.

‘Rus füzesi 45 kişinin vefatına yol açtı’

Burada mürettebatın yanı sıra helikopterdeki beşerler da hayatını kaybetti. Sizi hürmet duruşuna davet ediyorum. Yalnızca 1 dakika lakin hayatını kaybeden insanların anısını yaşatmamızı sağlıyor.

Rus füzesi yüzlerce km yol aldı ve 45 kişinin vefatına yol açtı. Ortalarında çocuklar da vardı. Vaktimiz kısa fakat bu bahislerden bahsedeceğim.

‘Milyonlarca insanın hayatı kurtuldu’

Tahıl Koridoru Mutabakatı sayesinde, yalnızca Ukrayna’da değil tüm dünyada milyonlarca insanın hayatı kurtuldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir