Yargıtay’dan emsal ‘değer kaybı’ kararı

Türkiye’de yılda 1 milyona yakın trafik kazası meydana geliyor. Bunların büyük çoğunluğu nispeten sürat sonunun düşük olduğu büyükşehirlerde gerçekleşiyor. Bunun sonucu olarak kazalarda vefat oranı düşük oluyor.

Araçlar da perte çıkmıyor yani maddi hasarlı duruma düşüyor. Kazada karşı tarafın maliyetini trafik sigortası teminatlar kapsamında karşılıyor, kasko ise ikili muhafaza sağlıyor. İşin içine sigorta girince araç TRAMER’li olarak görülüyor. Yani kazalı sınıfa giriyor.

HATALI ŞOFÖR SİGORTASI

Kazanın boyutuna nazaran ister istemez aracın piyasa pahası düşüyor. Kazadan sonra araçta oluşan bu kayba ‘araç kıymet kaybı’ deniyor. Araç sahibi uğradığı bu kaybı tazmin edebiliyor. Bu kayıp, yanılgılı şoförün trafik sigortası tarafından karşılanıyor. Oluşan maddi kaybın nasıl hesaplanacağı ise en çok merak edilen hususlardan. Bu durum açılan bir dava sonucu Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nin emsal emsal kararıyla yeni bir boyut kazandı.

İKİ PERİYOT ORTASINDAKİ FARK!

Yüksek mahkeme, ‘trafik kazalarında bedel kaybı; aracın kazadan evvelki ikinci el bedeli ile onarıldıktan sonraki ikinci el kıymeti ortasındaki farktır’ tarifine dikkat çekti. Emsal kararla birlikte; araçtaki kıymet kaybı belirlenirken, aracın markası, yaşı, modeli ve hasar gördüğü kısımları dikkate alınarak aracın kaza tarihinden evvelki ikinci el satış bedelinin tespiti ile aracın tamir edildikten sonra ikinci el satış bedelinin tespiti ve ortasındaki fark göz önüne alınacak.

TÜM ARAÇ TİPLERİ İÇİN

Peki kazadan sonraki süreç nasıl ilerleyecek? Müracaat nereye ve nasıl yapılacak? Yasaya nazaran; tazminattan yararlanabilmeniz için kazada kusursuz taraf olmak gerekiyor. Kazaya neden olan kusurlu şoförün sigortası, kusursuz şoförün kıymet kaybını karşılıyor. Tazminat, sigorta eksperi tarafından ayrıyeten düzenlenen bedel kaybı raporu ile hesaplanıyor. Son düzenlemeye nazaran; ticari olsun olmasın; arabasından traktörüne, motosikletinden tankerine, iş makinesinden minibüsüne, taksiden otobüse, kamyonundan kamyonetine kadar tüm araç kümeleri tazminat için başvurabiliyor.

BAŞVURU NEREYE YAPILIR?

Daha evvel küçük tamir ile kolay kaporta, cam, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamında yapılan tamiratlar için paha kaybı tazminatı ödenmiyordu. Şu anda araçlardaki tüm hasarlar için bedel kaybı tazminatı ödenebiliyor. Kaza tespit tutanağı ve kıymet kaybı talep edilen araca ait hasar ekspertiz raporu, hasar fotoğrafları, aracın ruhsat fotokopisi, şoför evrakı ile sigorta şirketine şahsen ve yazılı olarak müracaat edilmesi gerekiyor. Bu işi meslek edinip çıkar sağlayan aracı kurumlar var. Bunlarla muhatap olmanıza gerek yok.

ZAMANAŞIMI MÜHLETİ VAR MI?

Her kaza sonrası kıymet kaybı tazminatı için başvurma hakkı bulunuyor. Kıymet kaybı tazminatının kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde talep edilmesi gerekiyor. Sigorta, ziyanı karşılamazsa yahut daha düşük bir bedel önerirse Sigorta Tahkim Komisyonu’na (sigortatahkim.org) müracaat yapılabilir. Müracaat gerçekleştirmek için öncelikle ilgili sigorta şirketine müracaat yapılması ve 30 gün içinde ilgili sorunun çözülememiş olması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir