Whatsapp üzerinden IŞİD’e para topladıkları iddia edilen 7 şüpheli yakalandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ‘terörizmin finansmanın önlenmesine’ yönelik soruşturma kapsamında, Whatsapp’ta “Allah Yolunda” ismiyle açılan kümede Suriye’de bulunan HOL Kampındaki IŞİD mensuplarına ulaştırılmak üzere çeşitli örgütsel tabirler kullanılarak para toplandığı belirlendi. Bu yolla IŞİD’e finansman sağlandığı halindeki istihbari bilgiler ışığında yapılan çalışmalarda İstanbul’da ikamet eden 7 şüphelinin kümede para topladığı tespit edildi.

DHA’da yer alan habere nazaran, bu şüphelilerden bir adedinin daha evvel ‘terörizmin finansmanı’ kapsamında isimli süreç gördüğü ve yargılanmasının devam ettiği ortaya çıktı. Şüphelilerin, irtibat trafiği kayıtlarında çok sayıda ‘örgüt üyeliğinden’ süreç gören bireylerle görüşme kayıtlarının olduğu, MASAK’tan alınan banka hesap hareketlerinde de örgütsel terimli süreç açıklamalarıyla para transferlerinin olduğu, ortalarında para transfer kaydı bulunan bireylerin birkaçıyla ortak kuşkulu para hareketlerinin olduğu da tespit edildi.

7 İLÇEDE OPERASYON

Bunun üzerine Tuzla, Bahçelievler, Beyoğlu, Pendik, Üsküdar, Kağıthane ve Avcılar’da ikamet eden 7 kuşkulu hakkında bugün eş vakitli operasyon düzenlendi. Operasyonda tüm şüpheliler yakalanarak gözaltına alındı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir