Ulucanlar’da Yeni Anayasa Sempozyumu (CANLI)

ANKARA (İGFA) – Bağlantı Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Siyasetleri Konseyi tarafından Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde düzenlenen sempozyumda, hazırlanacak yeni anayasanın çağın demokratik gerekleri ile temel hak ve hürriyetleri garanti altına alması istikametindeki temel yaklaşımlar ele alınıyor.

Sempozyumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Siyasetleri Heyeti Başkanvekili Mehmet Uçum ile hukukçular konuşma yapacak.

Sempozyumun, “Yeni Anayasa Gereksinimi ve Temel Yaklaşımlar” başlıklı birinci oturumunda, 1876 tarihli Kanun-i Esasi’den 1982 Anayasası’na kadar kabul edilen anayasalar ele alınacak. Ayrıyeten hazırlanacak yeni anayasanın hangi kıymetleri temel alması gerektiği pahalandırılacak.

“Yeni Anayasada Hak ve Özgürlükler Yaklaşımı ile Erklerin Düzenlenme Asılları ve İlişkileri” başlıklı ikinci oturumda ise yeni anayasada yasama, yürütme ve yargı erklerinin hangi unsur ve bedeller ekseninde düzenlenmesi gerektiği ortaya konulacak. Bunun yanı sıra yeni anayasanın çağın demokratik gereklerine ve insan onuruna yaraşır formda temel hak ve hürriyetleri teminat altına alması tarafındaki temel yaklaşımlar tartışılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir