Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Şen: Türkiye – Mısır ilişkileri normale döndü

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Şen, video-konferans usulüyle bağlandığı Suudi Arabistan merkezli “Eş-Şark lil-Ahbar” televizyon kanalına Türkiye ile Mısır ortasındaki diplomatik münasebetler, ekonomik, ticaret ve turizmin yanı sıra çeşitli alanlarda ortak sıkıntılara ait değerlendirmelerde bulundu.

Mısır ile olağanlaşmaya yönelik kıymetli adımların atıldığını ve iki ülke ortasında itimadın tekrar tesis edildiğini tabir eden Şen, “İki kardeş ülke (Türkiye-Mısır) ve halkları gelecekte tüm alanlarda iş birliği yapma dileğinde. İki ülke ortasında kimi maniler vardı lakin, tüm bunların hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. Türkiye-Mısır münasebetleri olağan haline döndü. Biz şu anda ise ekonomik, turizm ve kültür üzere çeşitli alanlarda iki ülkenin halklarının çıkarları çerçevesinde çalışabileceğimiz resmi iş birliği imkanlarını konuşuyoruz. Bundan ötürü iki ülke ortasındaki durum, üst seviye itimat ve hürmet çerçevesinde geleceğe gerçek ilerliyor.” dedi.

Geçen 10 yıllık süreçte her iki ülkenin de ekonomik bağlara değer verdiğini ve ekonomik ilgilerin siyasi durumdan etkilenmemesine ihtimam gösterildiğini söyleyen Şen, ekonomik iş birliğinin, diplomatik münasebetlerin büsbütün güzelleşmesiyle daha fazla gelişmesinin mümkün olduğunu lisana getirerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“2002 yılında Türkiye-Mısır ortasındaki ticaret hacmi 9,7 milyar dolara ulaşmıştı. Şu anda ise iki ülkenin önderlerinin ortasındaki siyasi iradeyle iş insanları toplumu da ticaret alanında daha fazla iş birliğine gidecektir. Orta vadede yıllık ticaret hacminin 20 milyar dolara yükselebileceğini söyleyebilirim. Ayrıyeten, Mısır’ın en büyük ihracat pazarının Türkiye olduğu gerçeğini de vurgulamam gerekiyor. Birebir vakitte Türkiye, Mısır gazını satın alan bir numaralı müşteri.”

TURİST SAYISININ 3 KATINA ÇIKACAĞINI İDDİA EDİYORUZ

Mısır ile Türkiye ortasındaki turizm dalına de değinen Büyükelçi Şen, Mısır’ın turistik kentlerini ziyaret eden Türk turist sayısının orta vadede 3 katına çıkmasının beklendiğini belirtti.

Şen ayrıyeten, “Tatil, alışveriş ve Türk lezzetlerini tatmak için ülkemize gelen çok sayıda Mısırlı turist bulunuyor. Mısır hükümetinin Türk vatandaşlarına yönelik vize konusunda sağladığı kolaylıkların akabinde Hurgada, Şarm eş-Şeyh ve Asvan üzere Mısır’ın turistik kentlerine gelen Türk turist sayısının orta vadede 3 katına çıkacağını kestirim ediyoruz. Bu alanda birçok çalışmaya da şahit olacağız.” halinde konuştu.

Büyükelçi Şen, Türk firmalarının Mısır’daki yatırımına ait ise halihazırda ülkede yaklaşık 2,5 milyar dolar kıymetinde ihracat ve lokal pazara yönelik çeşitli alanlarda yatırımların bulunduğunu ve Mısır’daki en büyük ihracatçı dokumacılık şirketlerinin Türk şirketleri olduğunu bildirdi.

İki ülkenin halklarının çıkarları çerçevesinde ekonomik bağların her vakit korunduğunu ve siyasi ilgilerden etkilenmediğini aktaran Şen, “Mesela Mersin-İskenderiye ortasında Ro-Ro seferleri vardı ancak kimi lojistik problemlerden ötürü sekteye uğradı. Yani siyasi problemlerden etkilenmedi. Bundan ötürü Türkiye-Mısır ortasındaki Ro-Ro seferlerini yine aktifleştirmeyi arzuluyoruz. Önümüzdeki süreçte de bu mevzuya odaklanacağız.” sözlerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE SİSİ 3-6 AY İÇİNDE GÖRÜŞEBİLİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin beklenen görüşmesine de değinen Büyükelçi Şen, kelam konusu görüşmenin önümüzdeki 3-6 ay içinde gerçekleşebileceğini söz etti.

Şen, “Cumhurbaşkanı Sisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği tebrik iletisi ve iki önder ortasında yapılan telefon görüşmesi pek dostça bir adımdı. Bu adımın, alakalarda ilerlemeye yönelik güçlü siyasi bir isteğin teyidi olduğunu söyleyebilirim.” sözlerini kaydetti.

Büyükelçi Şen, şöyle devam etti:

“Zaten diplomatik bağlantıların en üst seviyeye, Büyükelçi seviyesine çıkartılması kararlaştırıldı. Yani iki önder ortasında bir tepe olacaktır. Ben şahsen bu görüşmenin önümüzdeki 3-6 içinde gerçekleşeceğini iddia ediyor ve temenni ediyorum. Önümüzdeki aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ağır bir programı olacaktır. Bu yılın sonuna kadar Ankara yahut Kahire’de başkanların bir ortaya geleceğini varsayım ediyorum.”

DENİZ YETKİ ALANLARININ SONLANDIRILMASI KONUSU

Spikerin sorusu üzerine Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılması konusuna değinen Şen, “Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılması konusu işbirliğine açıktır, rekabet konusu değildir.” dedi.

Söz konusu soruna ait Büyükelçi Şen, “Belki uzmanlar da söylediklerime katılacaktır, Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılması konusunda Mısır-Türkiye ortasında temel noktasında bir uyuşmazlık yoktur. Önümüzdeki süreçte bu mevzuyu da kapsayan çalışmalar yapılacak ve ilerleme kaydedilecektir. Daha evvel de söylediğim üzere bu bahiste Türkiye-Mısır ortasında temel noktasında bir uyuşmazlık yok.” değerlendirmesinde bulundu.

İKİ BAŞKAN BİRİNCİ DEFA KATAR’DAKİ DÜNYA KUPASI’NDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile Dünya Kupası açılış maçını izlemek için gittiği Katar’ın başşehri Doha’da birinci sefer bir ortaya gelmişti.

Ankara-Kahire çizgisinde ipler, 2013 yılında devrin Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbe ile devrilmesinin akabinde kopma noktasına gelmişti.

Türkiye-Mısır bağlantıları maslahatgüzar düzeyine düşürülmüştü.

8 yıl sonra olağanlaşma sürecine girildi.

2021’in Mayıs ayında Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyeti, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza başkanlığındaki Mısır heyeti ile Kahire’de görüşmüştü.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında da Mısır heyeti Türkiye’ye gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir