Türkiye, Finlandiya ve İsveç görüşmelerinin takvimi belli oldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuran-ı Kerim’in çok sağcı siyasetçi Rasmus Paludan tarafından İsveç’te yakılmasıyla sebebiyle askıya alınan görüşmelerin 9 Mart’ta yine başlayacağını açıkladı.

İsveç ve Finlandiya’dan mevkidaşlarının 9 Mart’ta yapılacak toplantıya katılacaklarını tabir eden Çavuşoğlu, kelam konusu görüşmesinin Brüksel’de olabileceğini kaydetti.

Ancak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve öteki müttefiklerin Stockholm’ün terör konusuna yaklaşımını değiştirdiğini söylemelerine karşın İsveç’in geçtiğimiz Haziran ayında Madrid’de düzenlenen NATO tepesinde imzalanan memorandum kapsamındaki yükümlülüklerini hala yerine getirmediğini de vurgulayan Dışişleri Bakanı, “Maalesef İsveç’ten Madrid mutabakatının uygulanması konusunda tatmin edici adımlar görmedik” dedi.

Çavuşoğlu kelam konusu adımları görmeden İsveç’in NATO teklifine “evet” denmesinin de mümkün olmadığını kelamlarına ekledi.

Görüşmeler askıya alınmıştı

Türkiye daha evvel İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak müracaatlarına ait üçlü görüşmeleri, Danimarkalı çok sağcı parti Hard Line’ın başkanı Rasmus Paludan’ın Ocak ayında Stockholm’deki Türk Büyükelçiliği önünde bir Kuran-ı Kerim yakması akabinde iptal etmişti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO süreci

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde savaş dehşetinin tırmandığı İsveç ve Finlandiya, geçen yıl NATO’ya katılmak için müracaatta bulundu lakin bilhassa de İsveç Türkiye’nin itirazlarıyla karşılaştı.

Ankara, Stockholm’ü terör örgütü YPG/PKK’nın üyelerini barındırmakla suçluyor ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmak için bir adım olarak bu şahısların iadesini talep ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve öteki NATO ülkeleri, 11 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak NATO tepesinde iki İskandinav ülkesinin ittifaka üye olmasını umuyor.

Ankara Finlandiya’yı onaylayabileceğinin sinyalini vermiş olsa da, İsveç’in teklifine o vakte kadar yeşil ışık yakacağına dair hiçbir teminat vermemeye devam ediyor.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir