TTB Başkanı Fincancı’ya tahliye!

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki üçüncü duruşmaya tutuklu sanık Şebnem Korur Fincancı getirildi. Duruşmayı CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İnsan Hakları İzleme Örgütü, Avrupalı Hekimler için Daimi Komite, Memleketler arası İnsan Hakları Federasyonu temsilcileri ve çok sayıda kişi izledi.

Çok sayıda izleyici mahkeme salonunda yer olmaması nedeniyle ayakta yahut salonun açık bırakılan kapısının önünde duruşmayı takip ediyor. Mahkeme lideri, Ulusal Savunma Bakanlığı avukatlarının bir sefer daha katılma talebi geldiğini açıkladı. Duruşma savcısı, bir evvelki celse açıkladığı temel hakkındaki mütalaasını tekrar ederek Fincancı’nın üzerine atılı cürümden cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını istedi.

‘İfade özgürlüğüne saldırı’

Şebnem Korur Fincancı savunmasına başladı. Fincancı savunmasında kendisi üzerinden endişe iklimi yaratılmak istendiğine dikkat çekerek bunun tabir ve bilim özgürlüğüne taarruz manasına geldiğini tabir etti. Fincancı şöyle devam ediyor:

“Öncelikle herkese teşekkür ediyorum. Karar ne olursa olsun; bizi bir ortaya getiren bu duyguyu, yurttaşlık şuurunu, kolektif varoluşu sağlamak değerli. TTB 70 yıl evvel tam da bu hedefle ve anayasal garantiyle kurulmuştur. Bu dava üzerinden yaratılmak istenen dehşet iklimi; tabir, niyet ve bilim özgürlüğüne yasak manasına gelmektedir. Lakin nafile! Dehşetin ecele yararı yok! Bizim örgütümüz TTB’dir!”

Duruşma öncesi dayanak açıklaması

TTB, Fincanı’nın tutuklu yargılandığı dava öncesi TTB, İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yaptı. TTB 2. Lideri Ali İhsan Ökten, “TTB Merkez Kurulu Lideri Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın duruşması az sonra başlayacak. Dün, 10 Ocak 2023 Pazartesi günü ise Ankara’da, TTB Merkez Konseyi’nin misyondan alınması için açılmış olan davanın duruşmasındaydık. Bu adliyelerin önünde bizlere bedel ödetme niyetinde olanlar şunu bilmeliler; tarihin çöp sepeti bu niyeti besleyenlerle doludur” dedi.

Tahliye

Mahkeme, Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın 2 yıl 8 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırılmasına ve tahliyesine karar verdi.

TT’den açıklama

Tahliye kararının akabinde TTB, Twitter hesabından “TTB olarak ortamıza dönen Merkez Kurulu Liderimiz Dr. Şebnem Korur Fincancı ile birlikte, ülkemizin önünde bulunan dönüm noktasında rolümüzü oynayacak; TTB’nin de, ülkemizin de karanlığa teslim olmamasını sağlayacağız” iletisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir