TOBB Başkanı’ndan deprem bölgesine sanayi senaryosu

GAZİANTEP (İGFA)- 6 Şubat sarsıntısı akabinde hazırlanan ve bölgedeki imalat endüstrinin kısa, orta ve uzun vade yol haritasının yer aldığı “Üretim Kesiminin Zelzele Tesir Tahlil ve Raporlama Çalışması” Gaziantep’te tanıtıldı.

Raporun tanıtım merasimi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde gerçekleştirildi. TOBB Lideri Rıfat Hisarcıklıoğlu, kentleri ayağa kaldırmanın yolunun ekonomiyi tekrar canlandırmaktan geçtiğini söylerken, “İşte Gaziantep ve sanayi odamız, bu vizyonla harekete geçmiş ve çalışmaya başlamıştır. Kamu ve özel dal kurumlarımızın yanı sıra, milletlerarası kuruluşlarının takviye ve katkılarıyla, çok kıymetli bir çalışmayı hayata geçirmiştir.” Tahliller sonucu sarsıntının istihdama en olumsuz yansıdığı vilayet Hatay olarak belirlendi. “Hatay’da özel kesimde çalışan sayısı yüzde 35 azalmıştır. Yani her 3 bireyden biri artık çalışmamaktadır” dedi.

Deprem bölgesindeki insanların, üretim ve ticaret yaparak, kendi ayakları üzerinde durmalarının sağlanması gerektiğini aktaran Hisarcıklıoğlu, zelzele bölgesi için endüstrinin yol haritasını açıkladı.

Bu kapsamda kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenler sıralandı, lokal ve bölgesel kalkınmaya yönelik somut siyaset adımları hazırlandı, kurumlar için ne tıp adımlar atılması gerektiğine ait yapan teklifler belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir