Timur Soykan yazdı: Hasar tespit çalışması yapan mühendisleri ölümle tehdit ettiler

Maraş merkezli zelzelelerde hasar gören Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki binalarda yapılmak istenen hasar tespit çalışmalarının engellenmek istendiği argüman edildi. MHP’li ilçe belediyesinin çatlak ve yıkık duvarlı binalara ‘hasarsız’ raporu verdiği belirtilen ilçede yaşayanlar ise özel hasar inceleme ve tespit şirketleri ile mutabakata başladı.

Birgün’den Timur Soykan’ın yazısına nazaran hasar tespit çalışmaları için ilçeye gelen mühendisler ise bilinmeyen numaralardan aranarak binalarda çalışma yapmamaları konusunda tehdit edildiler. İlçeyi terk eden mühendislerden bir tanesi tehditlerle ilgili cürüm duyurusunda bulundu.

’15 YILLIK BİNALARI İNCELERSEN ÖLDÜRÜRÜZ’

Soykan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Kadirli’deki 15 yıllık Eskicioğlu Kent 1 Sitesi’nin idaresi de İzmir merkezli bir şirket ile anlaştı. Beyoğlu Kentsel Dönüşüm Riskli Yapı Tespiti İnşaat Mimar Mühendislik Şirketi’nden 3 mühendis Kadirli’ye gelerek 6 blokta 60 konutun bulunduğu sitenin bütün donatı tespitlerini yaptı. Birçok mühendislik firmasının bir ortaya geldiği şirket, site idaresine inanç vermişti. Binaların betonarme-statik projelerini alan mühendisler, binaların üretim yılındaki teknik şartnameye ve yönetmeliğe uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetim edecekti. Binaların demir donatılarının projeyle tıpkı olup olmadığına bakacaklar, kolon ve kirişlerin ilişkilerini değerlendireceklerdi. Beton numuneleri alınacak ve Etraf ve Şehircilik Bakanlığı onaylı laboratuvarda tahlil edilecekti. Taban etüdü, bina eğim raporu üzere pek çok alanda da meslek odalarına kayıtlı şirketlerle çalışacaklardı. Ve binaların sarsıntıya dayanıklılığı konusundaki sonuç raporu kat maliklerine verilecekti.

Ancak mühendisler 12 Şubat günü çalıştıktan sonra telefonlarına tehditler yağdı. Argümana nazaran, arayanlar ’15 yıllık binaları incelersen öldürürüz’ demişti. Sonunda şirket, siteye idaresine ‘Ölümle tehdit ediyoruz’ dedi ve aldığı parayı iade ederek Kadirli’den ayrıldı.

Sitede yaşayanların argümanına nazaran; müteahhitler ve belediyede yuvalanmış bir çete, şirketi tehdit etmişti.

Şirketteki bir mühendis, İzmir’e döndükten sonra Osmaniye Kadirli Başsavcılığı’na gönderilmek üzere İzmir Adliyesi’nde cürüm duyurusunda bulundu. 14 Şubat 2023, yani sarsıntıdan yalnızca 8 gün sonra yapılan hata duyurusundaki suçlama ‘ölümle tehdit’ ve ‘hakaret’ti. Şirketin çalışma biçimi ve Kadirli’ye gelişleri anlatılan kabahat duyurusu şöyle devam etti:

‘Daha evvel hiç bilmediğimiz ve tanımadığımız kimi telefon numaraları bizi arayarak bölgede son yıllarda yapılan 15 yıllık binalara kadar girmemiz konusunda bizi mevtle tehdit ettiler. Tahminimizce müteahhit firma olarak değerlendirdiğimiz ya da çalışma yapacağımız binalarda eksiklerini tespit etmemizden korkanlar bizi tehdit etti. Ya da farklı sebeplerden bölgede çalışma yapmamızı istemeyen kişi ya da şahısların bizi bu mevzularda vefatla tehdit ettiğini görüyoruz.’

Suç duyurusuna tehdit aramalarını yapan ve Osmaniye’nin telefon koduyla başlayan 3 numara eklendi. Ayrıyeten saklı bir numara arayarak vefat tehditleri savurmuştu. Şikayette 12-14 Şubat tarihleri ortasında 32 defa tehdit telefonu geldiği tabir edildi. Site idaresine paranın iade edilerek bölgeden ayrıldıklarını anlatan şikayetçi mühendis, Kadirli’de öteki sitelerin hasar tespiti işini de aldıklarını ancak bunlara da başlayamadıklarını yazdı.

Müteahhitler ve ortağı çeteler, insanlara mezar olacak meskenler yapmakla yetinmiyor. İnşa ettikleri binalardaki kabahatleri örtmek için de tehditler savuruyorlar. Türkiye’de beşerler sarsıntıda vefata bu türlü mahkum ediliyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir