TFF Başkanı Büyükekşi: Hakem atamalarını algoritma ile yapmaya başladık

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, “Hakem atamalarını algoritma ile yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde de kulüp liderlerimizi çağırıp onların gözü önünde hakem ataması yaptıracağız.” dedi.

Büyükekşi ve TFF idare heyeti üyeleri, TFF 2. Lig gruplarından 1461 Trabzon Kulübünü ziyaret etti. Burada kulüp lideri Celil Hekimoğlu ve yöneticilerle kulüp tesislerini gezen Büyükekşi, altyapı idmanlarını da izleyerek bilgi aldı.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükekşi, idare konseylerindeki kimi üyelerle Karadeniz çeşidine çıktıklarını belirterek, “Gerçekten Karadeniz denilince akla Trabzon geliyor. Trabzon’un hem tarihteki muvaffakiyetleri hem altyapıya verdiği değer Türk futbolu ismine da son derece değerli ve hoş. Zira Türkiye’de futbolun Anadolu’da muvaffakiyet gösteren en değerli gruplarından bir tanesi.” diye konuştu.

Büyükekşi, vazifeye geldikleri günden itibaren futbolun iktisadıyla de yakından ilgilendiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“Biz de federasyon olarak idareye geldiğimiz günden beri futbolun iktisadı ile yakından ilgileniyoruz. Futbolun iktisadı denince de akla birinci gelen şey altyapı. Zira şayet kulüplerimiz, altyapıdan gereğince oyuncu çıkarabilirlerse ekonomik olarak da rahat etmeleri mümkün. Bizim de değerli bir projemiz var. Muhteşem Lig kadrolarında akademi zaruriliği getirmeyi planlıyoruz. O yüzden de bütün Üstün Lig kulüplerinin Türkiye’ye yakışır, Türkiye kaidelerine en düzgün iktisat nasıl hayata geçirebiliriz onunla ilgili çalışma başlatıyoruz.”

Önlerinde 2 dostluk maçı bulunduğunu lisana getiren Büyükekşi, “Diyarbakır’da İskoçya, Gaziantep’te Çekya ile oynayacağız. Bu çalışmanın gerisinden da Almanya’da Portekiz ve İspanya’da da gerek ulusal kadrolar bazında gerekse her ülkede asgarî iki futbol kulübünün altyapılarını ve akademilerini inceleyeceğiz. Onu yapmadan evvel ülkemizde altyapıları inceliyoruz. Bunun da en değerli kenti olan Trabzon’dayız, altyapıları inceliyoruz, fikir alıyoruz. Daha sonra Altınordu’yu inceleyeceğiz.” formunda konuştu.

Büyükekşi, diğer incelemelerde de bulunabileceklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Başka gibisi şeyler varsa hem Türkiye hem yurt dışından en yeterli örnekleri bularak çıkarıp evvel Üstün Lig ekipleri olmak ismine hocasından tesisinden tutun diyetisyeninden beslenme uzmanından hekiminden her türlü mevzuyu çok ayrıntılı halde inceleyip hayata geçirmek için idaremiz ile çalışma yapacağız. Burası da birinci durağımız. Burada Türkiye kaidelerine nazaran kıymetlendirecek olursak harika bir tesis var. Yapanlara emek verenlere teşekkür ediyorum. İnşallah Allah sayılarını arttırsın, Anadolu’nun birçok köşesinde üst seviye tesislerin yapılması ülke futbolu ismine çok kıymetli. Bilhassa antrenör yetiştirecek antrenörler üzerinde çalışma yapmamız gerekiyor. Şayet bu işi yanlışsız yapacaksak altyapıdan başlamamız lazım. Zira 17-18 yaşından sonra futbolcu yetiştirmek yanlışsız değil, temelden başlamamız lazım. Temel sağlam olursa üzerine kuracağımız bina da sağlam olur.”

“İnsan tesirinin en aza indirilmesi için gayret gösteriyoruz”

Hakemler konusunun çok konuşulmasını istemediklerini vurgulayan Büyükekşi, “Geldiğimiz günden beri bu mevzunun çok tartışma içerisine girmesini istemiyoruz. Zira dünyada artık birçok ülkede dedikodu, konuşma azalmış durumda. Biz de aynısının olması için insan tesirinin en aza indirilmesi için efor gösteriyoruz. Onun için hakem atamalarını algoritma ile yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde de kulüp liderlerimizi çağırıp onların gözü önünde hakem ataması yaptıracağız. En azından kendi gözleriyle görsünler. Nasıl yapıldığını, kriterlerin ne olduğunu görsünler. Daha sonra da bir tane basın önünde yapmayı planlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Büyükekşi, “Böylelikle insanların bu işin rastgele bir insan tesiri olmadan en yanlışsız kriterleri belirleyerek yapıldığına ikna olması lazım.” diyerek, şunları kaydetti:

“Ama olağan ki bu yüzde 100 memnuniyet getirecek mi? Hiçbir şey yüzde 100 olamaz. Zira sonuçta idaresi yapan bir insan. Kesinlikle küçük de olsa bir kadro yanılgılar olabilir. Atladığı, gözden kaçan şeyler olabilir. Onları da vakit içinde eğitimle daha eksiksiz hala getirmeye çalışacağız. Zira Türkiye’de de dünyada da her kesitten bu işi güzel yapmak için çalışmalar yapılıyor. VAR, bu türlü geldi zati. Dünya kupasında VAR’da yarı otomatik sistem devreye girecek. Ofsayt çizgisi falan çekilmeyecek. Otomatik olacak. Bunun üzere şeyler de vakit içerisinde kesinlikle Türkiye’de de bu tarafta çalışmalar olacak. Biz de bu çalışmaları yakından takip ediyoruz. Futbolda bilhassa teknoloji kullanımı ve dijitalleşme konusunda kıymetli adımlar atıyoruz. Kurumların birçok alacağı kararlar, yapacağı işleri dijital hale getirmeye çalışıyoruz. Teknoloji kullanmak istiyoruz. İnşallah burada tıpkı halde kararlılıkla devam edeceğiz.”

“Takımların Avrupa’da devam etmesi, çok büyük kazanç”

Büyükekşi, 4 grubun da Avrupa’da yoluna devam ederek Türk futboluna katkı sağladığını belirterek, şunları söyledi:

“20. sıradaydık, 12. sıraya geldik. 4 grubumuz da yoluna devam ediyor. Bu Türk futbolu ismine çok büyük bir çıkar. Biz de bundan çok büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Gerek ulusal ekibimizin gerekse kulüplerimizin Avrupa’da alacağı muvaffakiyetler, ülkemiz ismine değerli bir yarar. Şampiyonlar Ligi’nde bu sene birinci kere kadromuz yok. Fakat her şeyde bir hayır var, bundan da bir ders çıkartmamız lazım. Önümüzdeki yıllarda alacağımız bu puanlar bir öteki yıl için yarar sağlayacak. Türk futbolunda natürel ki muvaffakiyet son derece kıymetli zira 2000 yılında UEFA ve Harika Kupa dışında milletlerarası alanda kulüpler bazında değerli bir başarımız yok. Tekrar maksadı daha üstlere koymak için 22 yıl geçti. İnşallah burada da atılacak adımlar son derece kıymetli. Biz de her türlü takviyesi veriyoruz.”

“Derbinin gollü olması sevindirdi”

Büyükekşi, Galatasaray-Beşiktaş derbisiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, “Bu dönem birinci derbi 0-0 beraberlikle bitmişti. Bu derbinin gollü olması en azından bizi sevindirdi. Futbol ismine nitekim heyecanlı, gollü bir maçtı. Çaba gücü yüksek ve vakit zaman futbol ismine hoş örneklerin sergilendiği oyun oldu.” dedi.

Ligde bu dönem birden fazla kadronun yarıştan kopmadığını söz eden Büyükekşi, “7-8 grubumuz birinci sıralarda olmak için gayret ediyor. Bu da ligimiz ismine son derece sevindirici. Zira heyecanın yüksek olması, kadroların birbirinden kopmaması, ligimizin takip edilmesi, seyirci, televizyonda izleyenler, motivasyonun yüksek olması açısından son derece hoş. İnşallah son haftalar kadar bu türlü devam eder, kazanan ekibi da biz tebrik ederiz.” diye konuştu.

Trabzonspor Kulübünü ziyaret edecek Büyükekşi, TFF 2. ve 3. Lig kulüpleriyle de bir ortaya geldikten sonra akşam oynanacak Trabzonspor-Arabam.com Konyaspor müsabakasını da izleyip kentten ayrılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir