Suriye, Mısır, Irak, Suudi Arabistan ve Ürdün Dışişleri Bakanları Ürdün’de bir araya geldi

Suriye, Mısır, Irak, Suudi Arabistan ve Ürdün dışişleri bakanları, 2011’de Suriye’nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmasından bu yana birinci defa bir ortaya geldi. Ürdün’ün başşehri Amman’daki görüşme sonrası yazılı açıklama yayınlandı. Açıklamada, Suriye ile alakaların nasıl normalleştirileceğinin, yerinden edilmiş milyonlarca Suriyelinin istekli olarak konutlarına dönüşünün ve Suriye hudutları boyunca uyuşturucu kaçakçılığıyla uğraşın ele alındığı belirtildi. Açıklamada ayrıyeten, Suriye’nin Ürdün ve Irak sonlarından uyuşturucu kaçakçılığına son verilmesine yardım etmeyi kabul ettiği aktarıldı.
Suriye, Arap devletleri ve Batı tarafından son derece bağımlılık yapan captagon isimli uyuşturucu maddeyi üretmek ve kaçakçılığını organize etmekle suçlanıyor.

“SURİYE VE SURİYELİLERİN YAŞADIĞI GERÇEKLİKTE GÜZELLEŞMEYE YOL AÇACAK ADIMLAR ATILMALI”

Görüşmenin akabinde açıklama yapan Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, görüşmenin çatışmanın sona erdirilmesi için “bir başlangıç olduğunu ve sürecin devam ettiğini” söyledi. Safadi, “Suriye ve Suriyelilerin yaşadığı gerçeklikte güzelleşmeye yol açacak adımlar atılmalı” dedi.
Görüşmede Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünün ele alınıp alınmadığı sorusuna Safadi, kararın Birlik tarafından alınması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir