Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Memur ve emekli maaş artışını yüzde 25 olarak belirledik

TÜİK, piyasaların merakla beklediği enflasyon datalarını aralıkta yüzde 1,18, yıllık olarak ise yüzde 64,27 olarak açıkladı. Enflasyon bilgileri sonrası memur ve memur emeklileri ocakta toplam yüzde 16,47 artırım almaya hak kazandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 15,40 artırım alacak. Tüm gözler bu gelişmenin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması beklenen refah hissesine çevrildi.

“YÜZDE 25 OLARAK UYGULAYACAĞIMIZIN MUŞTUSUNU VERİYORUM”

Bugün Ankara’da bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve memur emeklilerine yüzde 25 artırım yapılacağını duyurdu. Erdoğan, “Enflasyondaki yükselişi dikkate alarak memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış yapmıştık. Ayrıyeten gelir vergisi muafiyeti, sözleşmeliye takım, ek gösterge üzere pek çok adımla kamu çalışanlarımıza ek imkanlar sağlamıştık. Açıklanan 2022 enflasyon oranına nazaran kamu vazifelileri ve emeklilerinin ocak ayından itibaren geçerli yılın birinci yarısını kapsayan maaş artış oranı yüzde 16,48 olarak uygulanacaktır. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise bu oran 15,4 olarak ortaya çıkmıştır. Buradan sizlere ve tüm milletime memur, memur emeklileri ve öbür tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın muştusunu vermek istiyorum.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Sözleşmeliye Takım Şöleni Programı münasebetiyle sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Memur-Sen Liderimiz Ali Yalçın kardeşime ve idare konseyi üyelerine gönüllerimizi bir ortaya getirdikleri için teşekkür ediyorum. Sizlerin vasıtasıyla 81 vilayetimizde ve yurt dışında devletimiz ismine vazife yapan tüm kardeşlerime buradan selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Tekrar sizlerin şahsında kamu görevlilerimizin tamamının yeni miladi yılını tebrik ediyor, iyi, bereketli, huzurlu bir yıl diliyorum.

“BÖLGENİN ÜRETİM ÜSSÜ OLARAK GÖRÜLEN BİR ÜLKE POZİSYONUNA GELDİK”

İlk günlerini yaşadığımız 2023 yılını, bu yılın tarihimiz ve gayelerimiz açısından tabir ettiği manaya ve değere uygun bir formda karşılıyoruz. Dün 2022 yılına ilişkin ihracat ve dış ticaret sayılarını millerimizle paylaştık. Toplam 254,2 milyar dolar ile cumhuriyet tarihini nen yüksek ihracat meblağına ulaşmanın gururunu yaşadık. Vazifesi devraldığımızda yılda yalnızca 36 milyar dolarlık bir ihracat yapan Türkiye’den hamdolsun dünyanın her ülkesine eser satan, bölgesinin üretim üssü olarak görülen bir ülke pozisyonuna geldik. İnşallah 2023 yılını öteki alanlarla birlikte ihracatta da maksat ve ölçek büyüttüğümüz bir sıçrama tahtası yapmak istiyoruz.

Bugün de enflasyonda uzun vakittir kelamını ettiğimiz büyük gerilemenin birinci işaretiyle güne başladık. Aralık ayı tüketici enflasyonu yüzde 1,18 ve bir evvelki yılın tıpkı aralık ayına nazaran de yüzde 64,27 olarak açıklandı. Böylelikle 2022 yılı tüketici enflasyonunu orta vadeli amacının bile altında bir gerçekleşmeyle kapattık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir