Saçlarınızın dökülmesini eksik vitamin ve minerallerinizi tamamlayarak önleyebilirsiniz

Belirli temel vitamin ve minerallerden gereğince almıyorsanız, saç dökülmesi riski altında olabilirsiniz. Bu kıymetli besinleri hangi besinlerden alabileceğinizi öğrenerek destek almadan evvel bir tabiple konuşabilirsiniz. Vitamin kelam konusu olduğunda, her vakit daha fazlası daha uygun değildir ve bazen fazlası ziyanlı olabilir. Hangi nedenle olursa olsun saç dökülmesi sorunu epeyce moral bozucudur. Saç dökülmesini, saç ekim sürecine gelmeden evvel önlemek ve ortadan kaldırmak vakit zaman çok uğraştırıcı olabilir. Hoş haber ise saçlarınızın dökülmesini eksik vitamin ve minerallerinizi tamamlayarak önleyebililirsiniz. Zira tıpkı bedeninizin öteki bölgeleri üzere saç derinizin de beslenmeye gereksinimi vardır. Vitamin ve mineral eksikliklerinizi öncelikle besinlerden almaya itina göstermelisiniz. Besinlerin kâfi gelmediği durumlarda tabip denetiminde vitamin ve mineral desteği alınabilir.
Saç dökülmesine karşı kullanılan vitamin desteklerinin amino asit ve protein bakımından güçlü olması bilhassa L-Sistein ismi verilen bileşeni içermesi tavsiye edilir. Saç dökülmesine karşı D, A ve Biotin üzere vitaminlerin yanı sıra antioksidanlar da hayati ehemmiyete sahiptir. Özgür radikaller baş derisine ve saç köklerine ziyan verirler. Antioksidanlar ise hür radikallerle savaşır. Bunun yanı sıra B12 de saç dökülmesine karşı çok güçlü bir vitamindir.

Vitaminler Sahiden Saç Dökülmesini Önler Mi?

Vitamin ve mineral eksiklikleri saçların cansız, mat ve ince görünmesine neden olabilir. Birebir vakitte birtakım şahıslardaki eksik vitaminler saç dökülmesine yol açabilir. Lakin ekseriyetle saç dökülmesi tek başına vitamin eksiklikleriyle ilgili değildir. Bu nedenle vitamin eksikliklerini gidermek tek başına saç dökülmesini önlemeye yetmeyebilir. Bu durumda PRP, saç ekimi üzere yollarla saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Vitamin destekleri saç dökülmesi tedavilerine ek olarak kullanıldığında çok daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Biyotin

Biotin (B7 vitamini) bedeninizdeki hücreler için değerlidir. Düşük düzeyleri saç dökülmesine, deri döküntülerine ve kırılgan tırnaklara neden olabilir. Aşağıdaki durumlarda düzeyiniz düşük olabilir:
Hamile yahut emziren
Bazı antibiyotikleri yahut epilepsi ilaçlarını almak
Çoğu insan diyetlerinden gereğince biotin alır. Bunu aşağıdaki üzere yiyeceklerde bulabilirsiniz:
Yumurta sarısı
Tam tahıllar
Et
Demir
Kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıması için demire gereksinimi vardır. Düşük düzeyler demir eksikliği anemisine neden olabilir. Belirtiler ortasında yorgunluk, soluk cilt ve saç dökülmesi yer alır.
Aşağıdaki durumlarda düşük demir riski altındasınız:
Ağrılı adet gören bir kadınsanız
Kronik bir hastalığınız varsa
Vejeteryan yahut vegansanız
Doğal olarak demir açısından varlıklı olan kimi yiyecekler şunları içerir:
Kırmızı et, otla beslenen
Yapraklı yeşillikler
Bakliyat

C vitamini

C vitamini bağırsaklarınızın demiri emmesi için gereklidir. Bunun birtakım yeterli kaynakları:
Turunçgiller
Yapraklı yeşillikler
Dolmalık biber
Demir içeren yiyeceklerinizi C vitamini içeren bir yiyecekle birebir anda yemek, o besinlerdeki demiri daha uygun emmenize yardımcı olacaktır.
A Vitamini
Vücudumuzdaki tüm hücrelerin büyümesi için A vitaminine gereksinimi vardır. A vitamini saç derisini besleyerek, saçların çok süratli büyümesine büyük bir katkı sağlar. Şayet çok kuru bir saç deriniz varsa saçlarınızın büyüme suratı da yavaşlar. A vitamini saç derisini olması gereken neme kavuşturur. A vitamini saç kaybını önlemenin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmeye, üreme sistemini sağlıklı hale getirmeye, göz, cilt, diş, karaciğer, böbrekler, akciğer ve kemikleri desteklemeye yardımcı olur. Lakin A vitaminin bedende yetersiz olması kadar fazlası da ziyanlıdır. Fazla alınan A vitamini bedende toksitite düzeyinin artmasına yol açar. Bu da bilhassa karaciğerinizi olumsuz manada etkileyebilir.
A vitamini çoğunlukla sarı, kırmızı, turuncu ve koyu yeşil sebzelerde bol ölçüde bulunur. Tıpkı formda karaciğer, yumurta ve süt eserleri de A vitamini tarafından hayli zengindir. Bu besinleri tükettiğiniz halde A vitamini eksikliğiniz varsa tabip denetiminde olmak üzere A vitamini desteği kullanabilirsiniz. A vitaminin fazlasının saçlara ziyan verdiğini de unutmamalısınız.

E Vitamini

E vitamininin saç dökülmesine karşı tesiri daha çok antioksidan özelliği ile ilgilidir. E vitamini hücre hasarını azaltabilmesi ve saç büyümesini hızlandırabilmesi nedeniyle saç dökülmesi ve cansız saç sorunlarında olumlu rolü vardır. E vitamininin antioksidan özellikleri, saç derisindeki saç folikülü hücrelerinin parçalanmasına neden olan oksidatif gerilim ve hür radikal ölçüsünü azaltmaya yardımcı olur. Birebir vakitte E vitamini saçın ziyan görmesi sonucu kaybettiği parlaklığı yenilemeye de dayanak olur.
E vitamini pek çok besinde doğal olarak bulunur. Bilhassa yeşil yapraklı sebzeler, fındık, buğday tohumu yağı,ayçiçeği çekirdeği,kavrulmuş badem,fıstık ezmesi, haşlanmış ıspanak ve brokoli tüketerek gereksiniminiz olan E vitamini alabilirsiniz. Bu besinleri gereğince tüketmenize karşın E vitamini eksikliği yaşıyorsanız hekiminize danışarak E vitamini desteği kullanabilirsiniz. E vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için yağlı bir öğün sonrası alınmalıdır. E vitaminin fazlasının ziyanlı olduğu da unutulmamalıdır.

D vitamini

D vitamininin kemikler için kıymetli olduğunu esasen biliyor olabilirsiniz. Lakin düşük düzeylerinin saç dökülmesiyle ilişkili olduğunu biliyor muydunuz? Cildiniz güneş ışığı aldığınızda D vitamini üretir, lakin birden fazla insan tek başına güneşten gereğince alamaz.
Yağlı balık yiyerek yahut süt içerek düzeyinizi yükseltebilirsiniz. Hekiminizden bir ek önermesini de isteyebilirsiniz.

Çinko

Çinko, saçınızda ve öbür hücrelerde protein imalinde değerli bir rol oynayabilir. Bedeniniz bunu yapamaz, bu yüzden onu yiyeceklerden yahut desteklerden almanız gerekir. Düşük çinko düzeylerinin belirtileri ortasında saç dökülmesi, zayıf yara uygunlaşması ve zayıf bir tat yahut koku duyusu bulunur.
Aşağıdaki durumlarda düşük çinko riski altındasınız:
Hamile yahut emziren
Bağırsak hastalığınız yahut şiddetli ishaliniz varsa
Böbrek hastalığı
Aşağıdaki doğal besinlerden çinko alabilirsiniz:
Kabuklu deniz ürünleri
Et
Fasulye
Fındık ve tohumlar
Saç dökülmesinin semptomlarını ne kadar erken ele alırsanız, geri dönüşü olmayan hasarı tedbire olasılığınız o kadar artar.
https://www.saglik.org.tr/
https://www.hwtclinic.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir