Putin’in Türkiye önerisine ilk tepki Fransa’dan: Anlamsız bir teklif

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, geçtiğimiz gün Rusya Güç Forumu’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’ye kurulacak bir gaz merkeziyle Avrupa’ya güç akışının sağlanabileceği teklifini sundu.

Bu tekliften bir gün sonra Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Kazakistan’ın başşehri Astana’da bir ortaya geldi. İki önder yaklaşık 1,5 saatlik bir görüşme gerçekleştirirken, Putin yaptığı teklifi yine masaya getirerek, “Gaz tedarikinde Türkiye, Avrupa’ya oranla en inançlı güzergah haline geldi. Türkiye, Avrupa Birliği’ne gaz sağlamanın en muteber yolu olabileceğini kanıtladı. Türkiye’yi dünyanın en büyük gaz merkezi haline getirme niyetimizi belirledik. Bu merkezin çalışması sayesinde, hem tedarik hem de fiyat belirleme konusunda hoş bir platform olacaktır” dedi.

FRANSA: BU TEKLİF ANLAMSIZ

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Putin’in teklifiyle alakalı bir açıklama yaptı. Avrupa’nın Rus güç kaynaklarına olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığı bir devirde, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Türkiye’de bir güç merkezi teklifinin “anlamsız” olduğunun belirtildiği açıklamada, “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Avrupa’ya gaz tedariği için Türkiye’de merkez açma önerisi; Rusya’ya olan güç bağımlılığını azaltmaya çalışan Avrupalılar için bir mana söz etmiyor” denildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir