Mısır’dan Suriye açıklaması: Arap Birliği’ne dönüş ilişkilerde tam normalleşmeye gidildiği anlamına gelmiyor

Bakan Şukri, Mısır merkezli “Sada el-Beled” televizyon kanalına verdiği demeçte, Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşüne ait değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu adımın, karşılıklı itimadın artırılmasına yönelik atıldığını tabir eden Şukri, “Şam’ın Arap Birliği’ne dönüşü, Suriye hükümetiyle tam bir olağanlaşmaya gidilmesi ve diplomatik bağlantıların seviyesinin yükseltilmesi için kâfi değil.” sözlerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye’ye yönelik tavrına da değinen Şukri, şunları söyledi:

“Herkes bu durumu istediği üzere kıymetlendirebilir. Lakin; her şeyden evvel bu bir Arap sorunu ve 10 yıldır iç çatışmalara maruz kalan bir Arap ülkesi. Buna bir tahlil aramalıyız.”

Şukri ayrıyeten, karşılıklı itimadı artıracak bir vizyon ve anlayış çerçevesinde atılan adımla yanlışsız yolda olduklarını belirterek, “Bu, üzerinde durulması gereken bir Arap sıkıntısıdır. Arap ülkeleri, Suriye hükümetini karşılıklı adımlar atmaya teşvik etmek için ülke idaresiyle etkileşime geçmelidir.” formunda konuştu.

Mısırlı Bakan, Suriye’ye yönelik alınan kararların değerlendirileceğini ve yaşanması olası gelişmelerin de kamuoyuyla paylaşılacağını söz etti.

Mısır’ın başşehri Kahire’de 7 Mayıs’ta düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları Toplantısının akabinde Beşşar Esed rejiminin, Birliğe dönmesi konusunda mutabakata varıldığı duyurulmuştu.

– Rejimin geri dönüşüne ait diplomatik çabalar

Suriye’deki Beşşar Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad, 12 Nisan’da Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette mevkidaşı Faysal Bin Ferhan ile bir ortaya gelmişti.

Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ülkeleri ile Mısır, Ürdün ve Irak dışişleri bakanları da 14 Nisan’da Suudi Arabistan’da bir ortaya gelerek Suriye krizine ait siyasi tahlil eforlarını ele almıştı.

Toplantıda Esed rejiminin Arap Birliği’ne dönüşünün ele alındığı ama bir muahedeye varılamadığı açıklanmıştı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Mikdad, 1 Mayıs’ta Amman’da bir ortaya gelmişti.

Basına kapalı toplantının akabinde yayımlanan sonuç bildirgesinde, “Suriyeli mültecilerin istekli ve inançlı formda ülkelerine dönmelerinin öncelikli sorun olduğu” kaydedilmişti.

Arap Birliği, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Esed rejiminin Birliğe üyeliğini askıya almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir