Kurumuş ve çatlamış dudaklara anında iyileşme: Bu doğal yöntemler çok sevilecek

Özellikle soğuk ve kuru havalarda karşılaşılan bir sorun olsa da dudak kuruluğu aslında her mevsimin kabusu. Hatta dudaklarını ısıran, yalayan, emen ya da ağzından nefes alanlar için bu kabus daha da uzun sürüyor. Sizin de çatlamış dudaklarınız beşerlerle konuşmanıza ve sosyalleşmenize mahzur olmaya başladıysa, dudaklarınızın makûs imajından sıkıldıysanız konutunuzda bulunan bu usullerle yenilenebilirsiniz. Elinden dudak koruyucuları düşüremeyen ve çeşitli kimyasallarla temas etmek zorunda kalanlar, bu doğal prosedürleri deneyebilirsiniz. Tahriş edici makûs bir hava ya da bedenin nem oranının kâfi olmaması üzere pek çok nedenle kuruyan dudaklarınızı ihmal etmeyin!

Dudaklarınız neden çatlıyor?

Hem manzara hem de acı bakımından bir an evvel tedavi edilmesi gereken dudaklar, tuzlu ve baharatlı besinler nedeniyle basitçe çatlayabilir. Pekala dudak çatlağı genelde neden olur?

  • Güneşe maruz kalma,
  • Soğuk, sıcak yahut kuru hava,
  • Dudakları sık sık yalamak,
  • Tıbbi durumlar (tiroid hormonu bozukluğu, alerji, otoimmün bozukluklar) yahut bir ilaca karşı tepki,
  • Vitamin eksikliği,
  • Yeterince su içmemek,
  • Dudakları nemlendirmemek,
  • İçeriği makûs olan rujlar kullanmak.

Evdeki gereçlerle dudaklarınız yine canlansın

Kuruluğun tedavi edilmemesiyle çatlayan ve hatta kanamaya kadar giden dudaklar, hassas ve yumuşak oldukları için bakımı aksatılmaması gereken organlar ortasında yer alıyor. Bazen bedendeki B kümesi vitaminlerin eksikliği, çinko ve demirin yetersizliği de dudak kurumasına yol açıyor. Karşınızdaki beşerle irtibatı sağlayan dudaklarınızı sağlıklı bir görünüme kavuşturmak ise çok kolay. Konutta her an bulunan materyallerle kendi tedavinizi başlatabilirsiniz.

Bol su için

Günlük su ölçüsünü almayan beden, vakitle tepkiler verir. Bunlardan biri de dudak kuruluğudur. Bunun için hekimlerin önerdiği günlük su tüketimini karşılamalısınız. Susuz kalmak ve sıvı kaybı nedeniyle dudak kuruluğu ve çatlaklarda artış olur. Günde yaklaşık 8-10 bardak su tüketimini ihmal etmemenizi öneririz.

Dudaklarınızı ‘doğal yağlar’la muhafazaya alın

Hem soğuk hem de çok sıcak havalara karşı dudaklarınızı müdafaaya almanızda yarar var. Dışarı çıkmadan evvel doğallığıyla tercih sebebi olan ‘vazelin’i dudaklarınıza gereğince sürün. Vazelin yerine dermatologların onayladığı ‘dudak kremleri’ ve ‘balsamları’ da kullanabilirsiniz.

Son devirde bayanların gözdesi olan Hindistan cevizi yağını da dudaklarınıza sürebilirsiniz. Ayrıyeten klasik ve en tesirli formüllerden olan zeytinyağının yanı sıra Hint yağını da tercih edebilirsiniz. Bu doğal yağlar, dudakları hem nemlendiren hem de muhafaza altına alan doğal metotlar ortasında.

Soğuk kompres ağrılarınıza düzgün gelecek

Çatlamanın ilerleyen etabında dudaklarınız kanayabilir ve hafif ağrılar ortaya çıkabilir. Sızılı ve ağrılı bu durumdan kurtulmanın yolu ise soğuk kompresten geçiyor. Dudağınızın üzerine soğuk kompres uygulayarak hem kanamayı durdurun hem de ağrılarınızı azaltın.

Enfeksiyonu bal ile durdurun

Kurumuş ve çatlamış dudaklarda enfeksiyon oluşumunu engellemeye yardımcı olan bal, antioksidan ve antibakteriyel özellikleriyle dudak tedavisi için en tesirli tekniklerden.

Peeling yapın

Peeling uygulaması, meyyit deri hücrelerinin giderilmesinde fevkalade bir uygulama. Birkaç damla limon suyuna bir çorba kaşığı toz şeker ilave edin ve bastırmadan bu karışımla dudaklarınızı ovun. Dudaklarınızı temizledikten sonra nemlendirici kullanmayı da unutmayın ve parlayan dudaklarınızla rahatça bağlantı kurun.

Aloe vera jeli, dudak dostu

Evlerden eksik olmayan ve neredeyse tüm kederlerin devası olan aloe vera, içerdiği ağır nem ve dudakları onarırken çatlakları düzgünleştiren mucizevi bir yapıya sahip. Bunun için bitkinin jelini çıkarın ve dudaklarınıza uygulayın. Dudaklarınız iyileşene kadar ince bir katman halinde jeli uygulamaya devam edin.

Dudak bakımı salatalıksız olmaz

Temizlenmiş dudaklara dilimlenmiş salatalıkları yerleştirerek kuruluk ve çatlamayı yatıştırmanız işten belirli değil. Salatalık dilimlerini dudaklarınızda 10-15 dakika beklettiğinizde içeriğindeki güçlü su içeriği dudakları güzelleştiriyor.

Tuzlu su ile ağrılara son verin

Dudaktaki yaraların temizlenmesi ve onarılması için tuzlu su kullanmayı deneyebilirsiniz. Tuzlu suyu pamuk yardımı ile dudaklarınıza uygulayın. Deneme esnasında hafif yanmalar olabilir, fakat ağrı ve yanma hemen geçecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir