Kulak çınlaması ciddi rahatsızların belirtisi olabilir

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Emel Peru Yücel, tıptaki ismi tinnitus olan kulak çınlamasının şahısların hayat kalitesini önemli manada düşürebilen bir durum olduğunu söz ederek, “Kulak çınlaması nedenleri cızırtı, uğultu, su gürültüsüne misal sesler duyma halinde tanım edilir. Rastgele bir yerde, rastgele bir vakitte olabilir; telefonda konuşurken, işyerinde sunum yaparken, hatta yalnızca sessizce otururken.

Başka kimsenin duyamadığı ve görünürde bir kaynağı olmayan bir ses duyarsınız. Öteki bireyler tıpatıp birebir sesi duyamasa da, yalnız değilsiniz. Neredeyse bireylerin yüzde 10’u hayatlarının bir devrinde kulak çınlama sorunu ile karşılaşabilmektedir. Kulak çınlaması vakit zaman ya da daima olabilmektedir. Sesin tınısı kalın yahut çok ince olabilir, tek kulağı ya da her ikisini birden etkileyebilir. Çınlama daima olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir. Hatta bu rahatsızlık şahısların olağan hayatlarını etkileyecek boyuta kadar çıkabilir” dedi.

BİRÇOK NEDENİ BULUNUYOR

Yücel, kulak çınlamasının birçok muhtemel nedeni olduğunu söz ederek, “Bu nedenler çoğunlukla kolay ve yeterli huylu nedenler olabildiği üzere daha önemli problemler da olabilir. Sık karşılaşılan nedenler şöyle sıralanabilir; İç kulakta yer alan işitme hudut uçlarındaki hasar, kulak kiri, kulak zarındaki meseleler, kulak enfeksiyonları, alerjik rinit, sinüzit, kulak bölgesinde travma, orta kulakta sıvı birikmesi, orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerimin sertleşmesi, orta kulakta yer alan kasların kasılması, östaki tüpünün genişlemesi (hamilelik ya da kilo vermeye bağlı olabilmektedir),orta kulaktaki atardamar anomalileri, baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri, istikrar ve işitmeyi sağlayan sonlardaki tümör (akustik nörinom), alerji, düşük ya da yüksek tansiyon, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler, boyun kireçlenmesi, birtakım ilaçlar (romatizma ilaçları, antibiyotikler, aspirin gibi),diyabet, tiroid hastalıkları kulak çınlamasının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri; iç kulakta yer alan işitme sonlarında meydana gelen hasardır. ,

Bu durum bilhassa ilerlemiş yaşta ortaya çıkmaktadır. Günümüzde kulak çınlamasının en sık karşılaşılan bir öbür nedeni de yüksek sestir. Ne yazık ki birçok insan endüstriyel gürültünün, yangın alarmlarının, yüksek sesle müzik dinlemenin ve öbür gürültülerin ne kadar ziyanlı olduğundan ya habersizdir ya da bu durumu umursamamaktadır. Stereo kulaklıklarla yüksek müzik dinlemek riski daha da arttırmaktadır. Bunların dışında kulak çınlaması beyin tümörü üzere önemli hastaların belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız doktora başvurmanız kıymetlidir. Ayrıyeten her durum için tedavi çok farklıdır. Bu nedenle konusunda uzmanlaşmış bir doktora denetim olmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok önemlidir” diye konuştu.

“KAHVE, KOLA VE SİGARADAN UZAK DURUN”

Yücel, kulak çınlaması yaşamak istenmiyorsa kahve, kola ve sigaradan uzak durmaya ihtimam gösterin diyerek, “Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan uzak durun. Tansiyonunuzu denetim altında tutun, tuz alımını kısıtlayın. Hudut sistemine uyarıcı tesiri olan kahve, kola ve sigaradan uzak durmaya ihtimam gösterin. Günlük tertipli antrenmanlar ile kan dolaşımınızı istikrarda tutun. Gereğince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının. Kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ancak değersiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin. Bu çeşit denetim ya kişinin kendini tembihlemesiyle ya da maskeleme usulüyle başarılabilmektedir. Gerilim, asabiyet ve gerginlikten uzak durmaya çalışın” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir