Kalyon Holding’in Romanya yatırımının imzaları atıldı

Romanya’nın Karadeniz’de yer alan doğal gaz rezervlerinde yapacağı kapasite artırımı ile çıkartacağı ek gaz, Kalyon Holding tarafından Karadeniz kıyısı ile Podişor ortasında inşa edilecek doğal gaz boru çizgisiyle ülkenin iç bölümlerindeki temas noktalarına ulaştırılacak. Karadeniz kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Sınırı Projesi’nin imza merasimi Bükreş’te Başbakanlık binasında imzalandı.

İmza merasimine, Romanya Başbakan Yardımcısı Marian Neacşu, Romanya Güç Bakanı Sebastian Burduja, Romanya’nın gaz iletim çizgilerinin imal ve işletmesinden sorumlu kamu şirketi SNTGN Transgaz’ın Genel Müdürü Ion Sterian ve Kalyon İnşaat İcra Şurası Üyesi Serdar Över katıldı. İmza merasiminde konuşan Serdar Över, ulaştırma, sıhhat ve güç mevzuları başta olmak üzere uzun bir mühlet altyapı yatırımlarını ertelemiş olması nedeniyle müteahhitlik ve inşaat kesimi açısından kıymetli bir potansiyele sahip olan Romanya’nın, başta ulaştırma altyapısının uygunlaştırılması ve ülkenin AB karbon salınımı kurallarına ahenk sağlanması hedefiyle güç üretim tesislerinin dönüşümüne yönelik çeşitli projeleri nedeniyle gündemdeki yerini koruduğunu lisana getirdi.

“KARADENİZ GAZINI AVUSTURYA’YA ULAŞTIRACAĞIZ”

Avrupa Birliği ihale kanunlarına nazaran yapılmış, şeffaf ve şiddetli geçen ihaleyi, Avrupa’nın en büyük firmalarını geride bırakarak ve teknik olarak tam puan alarak kazandıklarını vurgulayan Över, “Attığımız imza ile inşasına başladığımız boru çizgisi projemizi, en ileri teknoloji ile hayata geçireceğiz. Projeyi taahhüt ettiğimiz 24 aydan daha kısa müddette tamamlamayı planlıyoruz” dedi. Över, 308 kilometre uzunluğundaki çizginin, BRUA koridoru ile birleşeceğini belirterek, “BRUA koridoru; Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya üzerinden geçen Avrupa’nın güç güvenliği açısından çok değerli bir koridoru. Boru çizgimiz sayesinde Karadeniz’den çıkan gaz Avusturya’ya ulaşabilecek” diye konuştu. Romanya’nın müşavirlik ve müteahhitlik manasında Türk firmaları açısından kıymetli bir potansiyel taşıdığına da değinen Över, “Amacımız, Karadeniz’de ortaya çıkacak ek doğal gazı Romanya ve AB ülkelerinin kullanımına sağlıklı, kaliteli ve sürdürülebilirliğe uygun bir formda ulaştırmak. Kalyon Holding olarak bu alanda sahip olduğumuz bilgi ve tecrübemizi Avrupa’ya taşırken, ülkemizin mühendislik gücünü de komşu coğrafyalara ihraç ediyoruz. Bu sayede Türkiye ve Romanya ortasındaki ticari iş hacmini artıracak olmanın gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki devirde de gerek Romanya gerekse öteki ülkelerde Kalyon Holding’in imzasını daha da görünür kılacağız” tabirlerini kullandı.

“HATTAN TAŞINACAK GAZ İLE ROMANYA’DAKİ TÜKETİMİN YAKLAŞIK YÜZDE 45’İ KARŞILANACAK”

Romanya’nın gaz iletim çizgilerinin üretim ve işletmesinden sorumlu kamu şirketi SNTGN Transgaz Genel Müdürü Ion Sterian ise Romanya ile Türkiye ortasındaki âlâ ilgilerin ve iş birliğinin yıllar öncesine dayandığını belirterek, “Şimdiye kadar çok hoş çalışmalar gerçekleştirdik. Romanya’da bilhassa altyapı alanında Türkiye’den ihale kazanan çok sayıda firma bulunuyor. Bizim projemizde ise Kalyon Holding, Avrupa’dan 4 firmanın katıldığı ihaleyi, tüm kriterleri karşılayarak kazandı. Bu doğalgaz boru çizgisi Avrupa’nın hali hazırda en büyük boru sınırı projesi. Bu ihaleyi kazanmanın gururu da Kalyon Holding’e ilişkin. Çok değerli bir ihaleyi kazanan Serdar Beyefendisi ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum. Yıllık 12 milyar metreküpü aşkın kapasiteye sahip olacak sınırdan taşınacak gaz ile Romanya’daki tüketimin yaklaşık yüzde 45’i karşılanacak” dedi. Sterian, Kalyon Holding ile kontratın Şubat 2021’de imzalandığını, bugün ise projenin başlaması için imzaların atıldığını vurguladı.

“AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GÜÇ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÇOK KRİTİK BİR PROJE”

İmza merasimi sonrası DHA’ya konuşan Kalyon İnşaat İcra Şurası Üyesi Serdar Över, “Hem Romanya’nın hem Avrupa Birliği’nin güç güvenliği açısından çok kritik bir proje bu. Romanya’nın Karadeniz kıyısında, denizdeki gaz alanından çıkacak gazı BRUA koridoruna ulaştıracağız. BRUA koridoru Bulgaristan üzerinden gelen Romanya, Macaristan ve Avusturya’ya giden, AB’ye giden bir boru çizgisi. Biz oraya eklenmiş olacağız. Hem Karadeniz gazının oraya gitmesi hem de başka gaz alanlarının, işte biliyorsunuz, Türkiye’nin bir güç Hub’u haline gelmesi amacımız var. Türkiye’den de oraya ek gidebilecek gazlarla hem Romanya’nın hem de AB’nin güç güvenliğine katkıda bulunmuş bir proje olacak” dedi. “308 kilometrelik boru çizgisinden bahsediyoruz” diyen Över, “12 milyar metreküp taşıma kapasitesi yapıyoruz” diye konuştu. Sakarya gazının projeye ilerleyen süreçte dahil olabileceğini kaydeden Över, “Biz kendi gazımızı gereğince temin ettikten sonra buraya da verebiliriz. Bir de Azerbaycan’da Şahdeniz 2’de çıkan gazın TANAP üzerinden buraya aktarılması planı var. Bunlarla birlikte Türkiye’nin güç Hub’u haline gelmesine katkıda bulunacak bu proje” halinde konuştu.

Serdar Över, Kalyon holdingin AB için geçerli olan teknik kriter puanlamalarının da düzgün olduğunu vurgulayarak yatırımların süreceğini kaydetti.

AVRUPA BİRLİĞİ “ORTAK FAYDA” PROJESİ

Karadeniz Kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Sınırı Projesi, AB’nin Kasım 2015 tarihli Avrupa Komitesi Ortak Yarar Listesi Projeleri kapsamında hayata geçirilirken; projenin gerek Romanya gerekse de AB açısından stratejik bir değere sahip olduğu belirtiliyor. Bu paralelde güç pazarı entegrasyonu, sürdürülebilirlik ve güç arzı güvenliğine kayda kıymet katkı yapan ve güç koridoru oluşturmak için gerekli olan projeler, AB Kurulu tarafından “Ortak Yarar Listesi Projeleri” olarak bedellendiriliyor. Karadeniz Kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Sınırı Projesi kapsamında ayrıyeten, Kalyon Holding tarafından yaklaşık 100 bin ton tartısında çelik boru tedarik edilmesi de kelam konusu olacak.

PROJEDEN DETAYLAR

– Proje güzergahı Karadeniz kıyısında Köstence’nin güneyinden başlayıp, Bükreş’in güneydoğusunda yer alan Podişor ortasında yer alan 308 kilometrelik bir güzergahı içeriyor.

– AB, 2009 ve 2013 yıllarında yürürlüğe koyduğu bir dizi regülasyon ile stratejik ehemmiyete sahip güç projelerinin uygulanmasına ilişkin temelleri belirlemiş durumda. Regülasyon, güç piyasası entegrasyonu, sürdürebilirlik, güç arzı güvenliği ve hudut ötesi güç altyapısı koridorlarına kıymetli katkıları olan projeleri “Ortak Yarar Projeleri” olarak tanımlıyor. Karadeniz Kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Çizgisi projesi de AB Kurulu’nun Kasım 2015 tarihinde aldığı karar uyarınca bu listeye dahil edildi. Bu kapsamdaki projeler farklı bir müsaade prosedürüne natürel olurken, AB fonlarına da erişim sağlayabiliyor.

– AB’nin artan gaz muhtaçlığı ve arz güvenliği dertleri sonucunda, Karadeniz’de açık deniz gaz alanlarından çıkartılacak gazın ülkenin iç kısımlarına ve sonrasında da öbür Avrupa ülkelerine ulaştırılması hedefi ile Transgaz, 2019 yılında Karadeniz Kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Sınırı Projesi’nin ihalesini yaptı. Proje ile ilgili mühendislik çalışmaları ve saha teslimi süreci de tamamlandı. Boru sınırının inşaat faaliyetlerinin başlamasını müteakip 24 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

– Karadeniz Kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Sınırı, 48 inç ve 40 inç çapında 308 kilometre uzunluğunda boru sınırının inşasını içeriyor. Boru çizgisi güzergâhının tamamı karada yer alıyor. Boru sınırı tamamlandığında 63 bar çalışma basıncına sahip olacak. Proje kapsamında yaklaşık 100 bin ton tartısında çelik boru kullanılacak. Projede 20 adet vana istasyonu ile güç temini, katodik müdafaa ve fiber optik imalatları da yer alıyor.

– Karadeniz Kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Sınırı’nın hedefi, Romanya’nın Karadeniz’de yer alan doğal gaz rezerv alanlarından çıkaracağı doğal gazın ülkenin iç bölümünde yer alan Podişor düğüm noktasına iletilmesi. Bu sayede Karadeniz gazının temas noktaları üzerinden Bulgaristan, Macaristan ve Avusturya’ya da iletimi sağlanabilecek.

– Proje kapsamında denizde bir çalışma yapılmayacak. Tüm imalatlar karada yapılırken, projenin pik periyodunda yaklaşık bin ila bin 500 kişilik bir iş gücünün istihdam edilmesi öngörülüyor.

– Kalyon İnşaat projeye 2018 yılında projenin yürütücüsü Transgaz tarafından açılan kamu ihalesine iştirak sağlayarak dahil oldu. Teklif, Ekim 2019 tarihinde Transgaz’a sunuldu, Transgaz tarafından yapılan kıymetlendirme sonucunda Kalyon İnşaat’ın teklifi en avantajlı teklif olarak değerlendirildi. Transgaz ile Kalyon ortasında mukavele ise 5 Şubat 2021 tarihinde imzalandı.

– Projenin tasarım ve mühendislik süreci ihale öncesinde Transgaz tarafından tamamlandı. Kalyon İnşaat, projenin inşasını üstlenirken, sadece gerekli durumlarda imalata yönelik ayrıntı mühendisliği yapacak.

-Kalyon İnşaat, ihale sürecinde hem en avantajlı ticari teklifi hem de en uygun teknik tahlili sunduğu için Transgaz tarafından tercih edildi.

-Kalyon Holding’in, gerek TANAP Doğal Gaz Boru Sınırı projesi gerekse de Silivri Botaş Doğal Gaz Depolama Tesisi projesinde edindiği deneyim sonucunda niş bir pazar olan petrol & doğal gaz bölümünde önemli bir oyuncu durumuna geldiği belirtildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir