İşte Kolon Kesildiği Düşünülen Bina İçin Yapılması Gerekenler

Türkiye Barolar Birliği Lider Yardımcısı Sibel Suiçmez, kolon kesildiğinden kuşku duyulan binalarda şikayet sürecinin nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Türkiye derinden yaralayan zelzelelerde bina altındaki dükkanların kestiği kolonlar yeniden binlerce can almıştı.

Barolar Birliği Lider Yardımcısı Sibel Suiçmez, binalarda kolonların kesildiğinden şüphelenen bireylerin tüzel olarak nasıl bir yol izlemesi gerektiğini açıkladı.

Suiçmez’in verdiği bilgiler şöyle: “İlk iş ilçe belediyesinin imar müdürlüklerine şikâyet etmek. Bunun için o binada oturuyor olmak da gerekmiyor.”

“İkinci olarak o ilçe ya da vilayetteki cumhuriyet savcılıklarına gidilerek ihbar eden sıfatıyla şikayette bulunulmalı. Usulsüzlük varsa soruşturma açılacak lakin takipsizlik verilmesi durumunda da hukuksal yollar bitmiyor.”

“Takipsizlik verilmesi durumunda 15 gün içinde o yerin bağlı bulunduğu ağır ceza mahkemesindeki sulh ceza hakimliğine takipsizlik kararının tüzel desteğinin olmadığı gerekçesiyle şikayette bulunulmalı.”

Suiçmez, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada kelamlarını şöyle noktaladı: ‘Bu süreçlerde gerek vatandaş gerekse hukukçular olarak yargının ve idari süreçlerin yavaş işliyor olmasının şuuru içerisinde bıkmadan, usanmadan, yılmadan ve korkmadan yönetime başvurmaya devam edelim. Ve bu geç işleyişten ötürü onlara sorumluluk doğacağını tekrarla hatırlatalım.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir