Hep kayınvalidesiyle karşılaştırıldı… Kate Middleton: Diana’nın tarzını taklit etti ama onun gölgesinden çıkarak kraliyete damga vurdu!

Kraliçe Elizabeth’in vefatının akabinde İngiliz kraliyetinde o denli çok şey değişti ki… Aile küçüldü, unvanlar birtakım isimlerden alındı, kimilerine çok kıymetli yeni unvanlar bahşedildi. Ve elbette onun akabinde tahta çıkan oğlu Charles’tan sonra kral olmak için sırada bekleyen büyük oğlu Prens William ve eşi Kate Middleton’ın pozisyonları daha da kritik hale gelmiş oldu.

Charles’tan sonra tahtın birinci sıradaki varisi olan William ile Kate, Elizabeth’in vefatından sonra anında Cornwall Dükü ve Düşesi unvanını aldı. Sonrasındaysa taht veliahtlarının taşıdığı Galler Prensi ve Galler Prensesi unvanlarını kazandılar. Bundan bu türlü William ve Kate, kraliyeti temsil etmede en az Charles ve Camilla kadar tesirli bir role bürünmüş oldular.

Aileye gelin geldiğinden beri William ve Harry’nin annesi, İngiltere’nin en sevdiği prensesi, hüzünlü bakan gözleriyle herkesin içini burkan Lady Diana’yla karşılaştırılan Kate Midlleton, o günlerden bu günlere çok yol kat etti. Hoşluğu, zarafeti, şekli ve vazife aşkıyla herkesin gıpta ettiği Galler Prensesi Kate Middleton, bu unvanı Diana’nın akabinde alan birinci kişi oldu.

O da bu durumun tartısının farkındaydı aslında ve Galler Prensesi Kate olduktan sonra kayınvalidesine duyduğu hürmet ve sevgiden bahsetmiş fakat “Ben kendi yolumu çizmek istiyorum” demeyi de bilmişti. Son olarak geçen hafta Charles’ın Kral III. Charles olarak taç giydiği merasimde o denli bir uzunluk gösterdi ki, hükümdarı, kraliçeyi, merasimi derken herkesi ve her şeyi geride bıraktı.

Kate Middleton, daha evvel birçok defa yaptığı üzere taç giyme merasiminde de Prenses Diana’ya ilişkin bir mücevheri üzerinde taşımış, ona hürmet duruşunda bulunmuştu. Bu mevzuda pek konuşmayı sevmeyen, ender olarak sorulduğunda da onu ne kadar tanımak istediğini ve onun torunlarını büyütürken Diana’ya nasıl hasret duyduğunu anlatan Kate, merasimin akabinde yapılan tüm yorumlarda “Diana’nın ruhunu taşıyor” diye manşetlere taşındı.

2012’de, Westminster Abbey’de, William’la olan evliliğini kutsayacak rahiplere doğru Catherine Middleton olarak yürüyen bu genç bayanı kraliyet ailesi o denli bir bağrına bastı ki, o artık yalnızca geleceğin kraliçesi gözüyle bakılan biri değil, kraliyetin ta kendisi haline geldi. Bunu başarırken de en büyük silahı kendisi kalabilmek için verdiği gayret oldu.

Herkesin gözünde o artık çoktan kraliçe…

Kate’in, evlendiklerinden beri William’a ve kraliyet vazifelerine gösterdiği bağlılık tartışılmaz. Fakat o tekrar de çok şeyi değiştirdi. Artık Galler Prensesi olarak çok daha kendine güvenen bir havası olduğu açık. Ve tahminen de onu halkın gözünde ve kraliyet severler ortasında bu kadar yükselten en değerli faktör kocasıyla olan bağlantısı.

Kraliyet uzmanlarına nazaran Kate Middleton’un, düğün günü ağzından çıkan tek bir cümle aslında kraliyeti değiştiren, dönüştüren ve Diana’dan sonra kaybolan prestijini yerine getiren şey oldu. Kate, tüm dünyanın izlediği o anda şimdi kocası olmuş genç Prens William’a döndü ve anahtar cümleyi söyledi: Keyifli musun hayatım?

İşte her şeyiyle ona çok benzese ve onunla kıyaslanıp gölgesine girecek üzere olsa da Kate Middleton’ın Diana’dan ayrışmasına sebep olan buydu. Diana, dünyanın sevgilisi olsa da ne mutsuz evliliğinin içinde kendi yüzü güldü ne de Charles’ın yüzünü güldürebilecek durumda oldu. Gelini Kate ise kocasına olan aşkı ve sağlam evliliğiyle kimsenin olamayacağı kadar güçlendi.

Böylece de hem aile içindeki yerini sağlamlaştırarak kraliyetin (artık saklı olmayan) en büyük silahı haline geldi. Ve usulünü teğe bir kopyaladığı, daima mücevherlerini kullandığı, anısına hürmet duyduğu gelmiş geçmiş en güçlü kraliyet figürü sevgili kayınvalidesinin gölgesinden çıkarak, kendini birey olarak sapasağlam bir noktaya taşıdı.

Kate, Diana’nın ayak izlerini takip ediyor lakin onun gölgesinden çoktan çıktı

Kraliyet kaynakları Kate Middleton’ın Kraliçe Elizabeth’i yıllardır çok uygun biçimde izleyip, öğrenmesi gereken her şeyi ondan kusursuz formda aldığını, kraliyet misyonlarında kusursuz davranıp, üstelik alışılmadık halde konuşkan davrandığı halde kendi etrafında bir gizem halkası yaratmayı da başardığının altını çiziyor. En âlâ öğretmenden alınabilecek en âlâ ders!

Üstelik bir vakitler kocası William’ın üzerinden ilgiyi kendi üzerine çekmek istemeyen Kate, bunu da aştı. Diana’nın, Charles’la evliyken onunla birlikte verdiği pozlarda çekinik duruşu, tek başınayken ya da boşandıktan sonra değişmişti. Artık Kate de gerek William’ın yanında gerekse tek başına yürüttüğü kraliyet misyonlarında her zamankinden kendine inançlı ve adeta ışıldıyor.

Gazeteciler, müellifler, kraliyet uzmanları çocuklarıyla olan irtibatı, halka bağlantıları takımını yönetişi, toplumsal medyayı kendi menfaati için kullanışına bakarak Kate Middleton için “Eğer siyasetçi olsaydı başladığı her kampanyayı en büyük dayanağı alarak bitirirdi” yorumlarını yapıyor. Zira Galler Prensesi Kate, halkın kendine gösterdiği sevgiyi âlâ biliyor. Fakat kritik bir şeyin daha da farkında.

Kraliyetin yaşamaya devam etmesi için gereken şey yeterli giyinmek, hoş olmak yahut sempatik görünmek artık yetmeyecek. William ve Kate, kraliyetin geleceği olacaklarsa ortada bir kraliyet kalması gerekecek. Bunun için de halkın takviyesi koşul. Kate Middleton da bu dayanağı elindeki bütün kozları masaya sürerek kazanıyor. Ona bakan Diana’yı görüyor lakin kırılgan prenseslerden güçlü bayan figürlerine giden yolda attığı adımları alkışlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir