HDP’li Oluç, Kılıçdaroğlu ziyaretini anlattı: Gizlenen bir konu yok

HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de partilerini ziyaretine ait yapılan spekülasyonlara karşılık verdi.

Oluç, toplumsal medyada dün akşamdan itibaren gündeme getirilen “kapalı kapılar arkasında verilen sözler” savını reddetti.

ANKA’nın aktardığına nazaran HDP Küme Başkanvekili Oluç şunları söyledi:

– Ben de gördüm kimi paylaşımları. Hiçbir doğruluk hissesi yok. Zira biz sayın Kılıçdaroğlu başkanlığında bir heyetle bizim eş genel liderlerimizin başkanlığında bir heyet birlikte bir görüşme yaptık. O görüşmede ne konuştuysak, karşılıklı görüşlerimizde ne ilettiysek bunların hepsini bir halde hem Sayın Kılıçdaroğlu hem bizim Eş Genel Liderlerimiz basının önünde tekrarladılar. Münasebetiyle içeride konuşulmuş olan ne varsa bunların hepsi lisana getirilmiş oldu. Onun dışında lisana getirilmemiş olan gizlenen rastgele bir mevzu yok. Bu istikametteki tezlerin, sözlerin temelsiz olduğunu çok açık ve net bir formda söyleyeyim. Zira ben de o görüşmedeydim. Aslında bizim üslubumuz değil. Biz demokratik, şeffaf siyasetten yanayız. Türkiye’de demokrasinin, adaletin, hukukun yine işlenir hale gelmesi, barışın, özgürlüğün gerçekleşmesi için çaba ediyoruz. Ne konuşulduysa kamuoyunun önünde onlar tekrarlandı. Bu mevzuda görüşmeye katılan herkes de tıpkı şeyi söyledi.

‘İKTİDAR TOPLUMDA ÖBÜR BİR HAVA YARATMAK İSTİYOR’

– İktidar bu çeşit lafları yayarak toplumda diğer bir hava yaratmak istiyor. Cumhur İttifakı ve onun sözcüsü olan medya kuruluşları bu türlü bir hava yayarak bir farklı iş konuşulmuş üzere lanse etmeye çalışıyorlar. Hakikat değil bu. Bu türlü bir zımnî konuşulacak bir şey de yok. Evet, biz kayyumlarla ilgili en başından beri kayyumların atanmasına itiraz ediyoruz zira halkın iradesini çiğneyen bir adımdır. Biz başından beri sürmekte olan siyasi davaların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği karar doğrultusunda siyasi davalar olduğunu, bunların hukukla alakasının olmadığını söylüyoruz. Bunların hepsini lisana getirdik. Meclis’te ya da kamuoyu önünde ne söylüyorsak bunları bir kere daha söyledik. Esasen bütün bunların toplanmış olduğu ve bizim de 2021 Eylül ayında yaptığımız deklarasyonda da bunların hepsi yer alıyor. Orada 11 unsurluk tavır evrakında ne yazıyorsa bunların hepsini CHP Heyeti’ne de açıkladık. Sayın Kılıçdaroğlu’na da bir kere daha söyledik. Onlar da kendi üretmiş oldukları Millet İttifakı’nın ortak dokümanları bize aktardılar özet olarak. Çıkınca da bunlar motamot lisana getirilmiş oldu.

‘PARTİ AÇISINDAN BAĞLAYICI DEĞİL’

-Bu cins savları ortaya atıp değerlendirmeden evvel partinin yöneticilerine bakmak gerekiyor. Parti hakkında bağlayıcı kelam söyleyecek bireyler muhakkaktır. Eş genel liderleridir, parti sözcüsüdür, küme başkanvekilleridir ve bayan sözcüsüdür. Temel itibaren partiyi bağlayan kelamlar, laflar, siyasetler bu sözcüler tarafından lisana getirilir. Parti yöneticilerinin dışında yapılmış olan açıklamalar, konuşmalar parti açısından bağlayıcı değildir katiyen. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir