HDP’den Malatya için acil çadır çağrısı

HDP, Maraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılar sonrası bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Malatya merkez ve köylerindeki ağır sarsıntı tahribatını yerinde gören HDP milletvekilleri İmam Taşçıer ve Hasan Özgüneş, sarsıntı sonrası en temel sorunun devletin aygıt ve imkanlarını kullanmaması olduğunu söyledi.

TAŞÇIER: KÖYLERDE DEVLET YOK

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, Malatya merkezi ve köylerini ziyaret eden HDP milletvekilleri İmam Taşçıer ve Hasan Özgüneş’e nazaran, temel sorun devletin aygıt ve imkanlarını kullanmaması. “Köylerde devlet yok” diyen Taşçıer, kurtarma çalışmalarının yetersizliğine dikkat çekti.

Özellikle köylere dönük yardımların gerçekleşmemesinden ötürü halkın “perişan” durumda olduğuna vurgu yapan Taşçıer, şöyle konuştu: “Eksi 10 derece soğukta ömürlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Çadır yok. Isınma aracı yok. Kırsal alanlarda telef olan hayvanlar var. Barınakları yıkılmış durumda. Çabucak çabucak hiçbir yerde müdahale yok. Biz kurduğumuz kriz merkezleri ve depolarla yardımlarımızı sunuyoruz. Hangi vilayet ve ilçede bir eksik varsa ulaşmaya çalışıyoruz.”

‘TEDBİR ALMADILAR’

“AKP iktidarının devlet organlarıyla birlikte sarsıntının altında kalmıştır” diyen Özgüneş ise, iktidarın zelzeleye dönük hiçbir hazırlığı olmadığını söyledi. Bilim insanlarının, bölgeyi etkileyen fay sınırının kırılacağına dair 30 yıldır ihtarlar yaptığını lisana getiren Özgüneş, “AKP 20 yıldır iktidar lakin bunun önlemini almadı. Adeta sonuca razı olur üzere yaklaşım sonucu bugün bu hezimeti yaşıyoruz” dedi.

HDP olarak şu ana kadar 250-300 ortası tır yardımını depremzedelere ulaştırdıkları bilgisini veren Özgüneş, “Her tarafta bizim vekillerimiz, komitelerimiz var. Herkes ayakta. AKP ise hem kurumları devreye sokmadı hem de demokratik kitle örgütleri ve siyasi partileri engelleyerek felaketin daha da büyümesini sağlamak niyeti taşıyor üzere algı oluşuyor. Hem yardım yapmayacaksın hem de yapanı durduracaksın” diyerek reaksiyon gösterdi.

‘YÜZDE 90 OTURULAMAZ HALDE’

Viranşehir’e bağlı köylere gerçekleştirdikleri ziyaretlere dair konuşan Özgüneş, “Bugün birinci takımımız 12 köy dolaştı. İkinci takımımız ise 20 köy dolaşabildi. Gördüğümüz kadarıyla Malatya’nın yüzde 50’sinden fazlası oturulamaz halde. Doğanşehir’in (Wêranşar) yüzde 90’ı oturulamaz halde. Can kaybı çok fazla. Elektrikler ve sular kesilmiş. Birtakım köylerin yolları açılmamış. Halkın hem konutu yıkılmış hem de çadır ulaştırılmamış” dedi.

Depremin üçüncü gününde 10 vilayette 3 ay müddetle Harikulâde hal (OHAL) ilan edilmesini, “iktidarın ömrünü uzatma çabası” olarak yorumlayan Taşçıer ise “Eğer halka yardım etmek isteseydiler, Türkiye’deki tüm vilayetlerden bir seferberlik ilan edilirdi. Bütün sivil toplum kuruluşları çağırılır ve halkın yaraları sarılırdı. OHAL ilan edilecek bir durum yoktu. Meclis 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünde F-16 uçaklarıyla bombalanırken Erdoğan, ‘Bu benim için Allah’ın bir lütfudur’ demişti. Bu sarsıntısı de Allah’ın bir lütfu olarak görüyor. Şu anda alanda ne AKP vekilleri var, ne kaymakamları ne de valileri var. Çıktıkları vakit halk onlara reaksiyon gösteriyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir