Güneş enerjisine büyük yatırım

MUĞLA (İGFA) – İl genelinde yenilenebilir güce büyük yatırım yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi GES yatırımlarından en değerlisini Menteşe ilçesi Denizova Mahallesi’nde hayata geçiriyor. 109 Milyon TL yatırımla hayata geçirilecek Güneş Güç Santrali 5 MWe (6,22 MWp) şurası güce sahip olacak.

Türkiye’nin günlük ortalama güneşlenme müddeti en yüksek kentlerinden biri olan Muğla’da Büyükşehir Belediyesi kurduğu güneş güç santralleri ile hem çevreyi hem bütçesini muhafazaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi vilayet genelinde MUSKİ olarak arıtma tesisleri, içme suyu pompaları üzere çok fazla elektrik tüketen tesislere sahip. Büyükşehir Belediyesi devreye alacağı Menteşe Denizova Güneş Güç Santrali ile yıllık 9.3 Milyon Kwh elektrik üretecek. MUSKİ vilayet genelinde yıllık 150 Milyon kwh elektrik tüketiyor. 96 bin 832 metrekare arazi üzerine kurulacak Güneş Güç Santrali 109 Milyon TL’ye mal olacak. Yıllık 19 Milyon 623 Bin TL bedelinde elektrik üretmesi planlanan santral 340 bin ağacın temizleyeceği karbon emisyonunu ortadan kaldıracak.

PROJE ALANINA 400 AĞAÇ DİKİLECEK

Muğla Büyükşehir Belediyesi kendi yeri olan 96 bin 832 metrekare üzerine inşa edeceği Güneş Güç Santrali 11 bin 310 adet 550 w güce sahip güneş panellerinden oluşacak ve arazinin yüzde 86’sına kurulacak. Güneş Güç santrali kurulan arazi için ilgili kurum, bakanlık görüşlerini alan Büyükşehir Belediyesi tarım ve orman toprağı olmayan alana bu yatırımı yapacak. Ayrıyeten Büyükşehir Belediyesi proje alanı etrafına 1842 metre arazinin 592 metre orman sonu 1250 metrelik ağaçsız hudut bölgesine 3 metre ortayla 400 adet ağaç dikecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir