F-35’lerde maliyet krizi: Lockheed Martin sözünü tutmayacak!

Breaking Defense’in haberine nazaran; 2019’da Pentagon, en yaygın F-35 varyantının ünite maliyetinin 13 ve 14 numaralı üretim partilerinde 80 milyon doların altına düşeceğini duyurmuştu.

Ancak enflasyon, koronavirüsün tesirleri ve başlangıçta varsayım edilenden daha az yıllık üretim hacmi ile F-35’in bir daha 80 milyon dolarlık ünite maliyetinin altına düşeceği meçhul.

Lockheed’in havacılık işletmesini yöneten Greg Ulmer, yakın tarihli bir röportajda, “Gözlerinizin içine bakıp 80 milyon doların altına geri döneceğimi söyleyemem” dedi.

Ulmer, “Bence maliyeti uçaktan uzak tutmak için fırsat alanı var. Bunlardan biri, F-35 tedarik zincirinin derinliklerinde yer alan hammaddelerin, bileşenlerin ve öteki kesimlerin maliyeti olan “malzeme listesi”nin araştırılmasını içeriyor. Gelecekte maliyetleri düşürmenin bir diğer yolu, F-35’te yapılacak büyük değişiklikler için bir “dijital iş parçacığı” oluşturmak için model tabanlı sistem mühendisliğini kullanmaktır. Bu, alt sistemin tam bir temsilini sanal olarak haritalandıracak ve Lockheed’in tasarımı simüle etmesine müsaade verecektir. Simülasyonla birlikte tekrar çalışma değerli ölçüde azalacağı için üretim verimliliği de artacak.” dedi.

Her ne kadar bu fırsatlar öne sürülmüş olsa da Lockheed Martin’in bu teşebbüslere başlayarak maliyetleri ne kadar azaltabileceği muhakkak değil.

F-35 80 MİLYON DOLARIN ALTINA İNECEK Mİ?

Uluslararası müşteriler ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan ve maliyeti düşük F-35A tipini tercih ediyor.

Temmuz ayında Pentagon ve Lockheed Martin, yaklaşık 375 uçağı kapsayan F-35 üretimi Lot 15-17 için muahedesine vardı.

Bu partiler için F-35 ünite maliyeti, mukavele bu yıl içinde büsbütün tanımlandığında katılaşacak olsa da, F-35A modelinin kopya başına 80 milyon doları aşacağı kesin üzere görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir