Eski Nissan CEO’sunun kaçırılması davasında 3 sanığa beraat

Japonya’da mesken mahpusunda tutulan Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn 2019 yılında müzik aletleri kutusu içinde İstanbul üzerinden Lübnan’a kaçırıldı.

Bakırköy 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme Okan Kösemen ile pilotlar Noyan Pasin ve Bahri Kutlu Sömek’i “Göçmen kaçakçılığı” kabahatinden 4 yıl 2 ay mahpus cezası çarptırmış ve 31 bin 240 TL isimli para cezasına hükmetmişti.

Sanık avukatlarının İstinaf Mahkemesi’ne başvurması üzerine mağdurun yasal olmayan yollarla ülkeye sokulduğuna ait kanıtların açıklanıp gösterilmesi ve sonucuna nazaran sanıkların tüzel durumunun kıymetlendirilmesi gerektiği belirtilerek karar bozuldu.

Kararın bozulmasının akabinde Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülen duruşmaya Okan Kösemen, Noyan Pasin, Bahri Kutlu Sömek ve avukatları katıldı.

“BEN BİR PİLOTUN YAPMASI GEREKEN ŞEYLERİ YAPTIM”

Yaşanan olayla hiçbir ilgisi olmadığını söyleyen Bahri Kutlu Sömek, “Ben bir pilotun yapması gereken şeyleri yaptım, uçağı emniyetle götürdüm. Hiçbir cürmüm olmaması nedeniyle 3 yıldır pilotluk vazifemi yerine getiremiyorum.” dedi.

Diğer sanıklar da misal tabirler kullanarak suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme Okan Kösemen, Noyan Pasin ve Bahri Kutlu Sömek’in farklı başka beraatine karar verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Japonya’da “Görevi berbata kullanma” kabahatinden konut mahpusunda tutulan Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn, 30 Aralık 2019 tarihinde bir müzik kutusu içinde Osaka’dan İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’na, İstanbul üzerinden de Lübnan’ın başşehri Beyrut’a uçakla kaçırılmıştı.

Kaçırılma olayına ait ortalarında özel bir jet şirketinin müdürü olan Okan Kösemen, 4 pilot ve 2 hostes hakkında dava açılmıştı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 19 sayfalık iddianamede sanıklar Okan Kösemen, Bahri Kutlu Sömek, Noyan Pasin, Mahsus Bilge Bayram ve Serhat Kahvecioğlu hakkında “İştirak halinde göçmen kaçakçılığı” cürmünden başka farklı üçer yıldan sekizer yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması istenmişti.

Ayrıca iddianamede tutuksuz sanıklar hakkında Nesrin Altunalan ve Serpil Kuyumcu hakkında ise “Suçu bildirmeme” hatasından birer yıla kadar mahpus cezası talep ediliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir