En önemli neden abur cubur…!

İSTANBUL (İGFA) – Çocuğun sıhhati ve hayat kalitesini olumsuz tarafta etkileyen kabızlık, çocukluk yaş kümesinin yüzde 28’ini etkiliyor.

Kabızlığın, kısaca haftada 3’ten az olmak üzere, sert ve ağrılı bir halde dışkılama durumu olarak tanımlanabildiğine dikkat çeken Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Namık Kemal Akpınar, kabızlığın olumsuz tesirlerinin çok süratli formda geçmediği için hem anne-baba hem de çocuk açısından kimi sorunlara ve zorluklara sebep olabildiğine vurgu yaptı.

Fakat bu rahatsızlığın hayat uzunluğu devam edecek bir sorun olmadığının unutulmaması gerektiğine dikkati çeken Dr. Akpınar, hastanın olağan hayatına dönmesi bazen haftalar, bazen aylar alabildiğini bu nedenle yapılması ve yapılmaması gereken teklifleri sabırla uygulamaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Namık Kemal Akpınar, abur cubur olarak tabir edilen konut dışından tedarik edilen ve içerisinde katkı hususlarının çok olduğu konsantre şekerli yiyeceklerin yenmesinden zerzevat ve meyvelerin yeteri kadar tüketilmemesine kadar her tipi olayın yanı sıra yetersiz sıvı alımının da kabızlığa yol açan yanlışların başında geldiğine dikkati çekti.

Kabızlığı önlemek için tuvaletini yapan çocuğu ödüllendirmek gerektiğini tabir eden Akpınar, istemli yahut istemsiz olarak tuvalete çıkma olayının ertelenmesinin kabızlık oluşumuna taban hazırladığını söyledi. Akpınar, tuvalet alışkanlığı oluşması için; çocuğun en az 10 dakika tuvalete oturtulması ve her tuvaletini yaptığında ödüllendirilmesi gerekiyor” tavsiyelerinde bulundu.

“Kabızlık nadiren de olsa öteki bir hastalığın habercisi olabiliyor” diyen Akpınar, “Kabızlığın yüzde 95 oranında diğer bir hastalığın belirtisi olarak değil, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarındaki yanılgılardan kaynaklı olarak oluştuğunu lisana getiren Dr. Namık Kemal Akpınar, “Ancak yüzde 5 üzere düşük bir oranda da olsa, kabızlık diğer bir rahatsızlık kaynaklı olarak da meydana gelebiliyor. Bu türlü durumlarda kabızlığın genel olarak tanımlanan belirtilerinin yanında ek bulgular kendini gösteriyor. Bu ek bulguları dikkatle takip etmek ve bir hekimle paylaşmak, kabızlığın altında yatan temel nedeni geç olmadan ortaya çıkarmak için büyük ehemmiyet taşıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir