Ege’nin en büyük güneş enerji santrali olacak

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğünün 30 yıllık güç muhtaçlığını karşılayacak, fazla üretim ile de gelir elde edeceği güneş güç santralinin imali başladı. Çivril ilçesinin Tokça Mahallesi’nde bulunan 1,7 milyon metrekare arazi üzerine kurulacak dev yatırım için ihaleyi alan firmaya kısa mühlet evvel yer teslimi yapıldı. 8 ayda bitirilmesi planlanan tesiste birinci olarak tesviye çalışmalarına başlandı. Çok sayıda iş makinesi arazinin tesviyesi için ağır bir biçimde çalışırken, alanın bir an evvel güneş panelleri kurulmaya hazır hale getirilmesi için ağır uğraş harcandığı söz edildi. Yıllık 180 milyon KWh elektrik gücü üretmesi planlanan dev tesisin 240 futbol alanı büyüklüğünde olacağına dikkat çekilirken, 90 MW heyeti gücünde olacak tesisin Ege Bölgesi’nin en büyük güneş güç santrali olacağı kaydedildi. Yılın 365 günü elektrik üretecek dev yatırım en az 30 yıl Denizli’ye hizmet verecek.

Güç merkezi olacak

Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, etraf dostu yenilenebilir güç kaynağı güneş gücünün ehemmiyetinden bahsederek, Ege Bölgesi’nin en büyük güneş güç santralinin inşasına başladıklarını müjdeledi. Tesisin en az 30 yıl Denizli’ye hizmet vereceğini, faaliyete aldıktan sonra ise Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir DESKİ’nin güç gereksiniminin tamamını karşılayacağını, fazla üretimin ise kuruma gelir olacağını kaydeden Lider Zolan, “Güneş güç santralimiz inşallah geleceğe yaptığımız en büyük yatırımlardan biri olacak. Bu tesis yalnızca bizim dönemimize değil bizden sonraki idarelere de nefes olacak” dedi.

Cari açığı azaltacak

Güç muhtaçlığını karşılamak, bütçeye büyük yük getiren bedelden kurtulmak ve ülkenin cari açığına neden olan güç masrafını bir nebze de azaltmak için böylesine büyük bir yatırıma imza attıklarını vurgulayan Lider Zolan, “Bu bölge kentimizin, Büyükşehir Belediyemizin güç merkezi olacak ve çok uzun yıllar Denizli’mize hizmet verecek. Geleceğe daha da inançla bakmamızı sağlayacak güç yatırımımız şimdiden güzel uğurlu olsun. Allah’ım kazasız belasız bitirmeyi nasip eylesin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir