Edirne’de ciğer çıkmazı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB), bir müddet evvel aldıkları kararla, 75 liradan satılan bir porsiyon tava ciğer için 120 liralık tavan fiyat belirledi.

Kararın akabinde maliyet hesaplamalarını yapan birçok işletme, tava ciğerin porsiyonunu ortalama 90 liradan satma kararı aldı.

EDESOB Lideri Kemal Cingöz, esnafın büyük kısmının tavan fiyatın altında satış yaptığını söyledi.

Edirne esnafının vatandaşlara en uygun hizmeti vermek için uğraştığını belirten Cingöz, şunları kaydetti:

“120 lira tavan fiyat olarak görülmeli. İşletmeler verdikleri hizmet ve kendi maliyetlerini göz önünde bulundurarak tavan fiyata nazaran bir fiyat belirleyebilir. Birliğimize bağlı esnafın çoğunluğu bir porsiyon ciğeri 90-95 liradan satıyor. Vatandaşı da düşünerek fiyat siyaseti belirlenmeli. 90-95 liralık bir fiyat uygundur. Maliyetleri göz önüne alarak en uygun fiyattan tava ciğer sunmak için esnafımız uğraş sarf ediyor.”

Ciğerci Kemal İmrak ise kaliteli eseri uygun fiyattan vermek istediklerini tabir etti.

Maliyetlere nazaran fiyat belirlediklerini lisana getiren İmrak, “120 lira resmi fiyatımız. O fiyattan satmak herkesin doğal hakkı. Ben 90 liradan satış yapıyorum. Bazıları yüzde 20 kazanır bazıları yüzde 10 kazanır. Ben mümkün olduğunca bu fiyattan gitmeye çalışacağım. Yanlışsız yaptığıma inanıyorum. Biz, gelen müşteriye hizmet etmeye çalışıyoruz, bunu yaparken kendi ekmeğimizi çıkarmak için de uğraş sarf ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir